Главная страница
Контакты

    Басты бет


Сабақтың тақырыбы: Векторлық және расторлық графиктерді құру және өңдеу программалары

жүктеу 87.59 Kb.



жүктеу 87.59 Kb.
Дата14.04.2017
өлшемі87.59 Kb.

Сабақтың тақырыбы: Векторлық және расторлық графиктерді құру және өңдеу программалары




Маңғыстау облысы

Атамекен селосы

“№7 жалпы орта білім беретін мектеп” КММ





Ашық сабақ



Сабақтың тақырыбы: Векторлық және расторлық графиктерді құру және өңдеу программалары.
Бағытталған кесінді A B → }} деп A - “бас нүктесінен” бастап екінші B - “соңғы”нүктесіне дейінгі түзу бойындағы нүктелер жиыны.



Информатика пәні мұғалімі: Сарсенова К.Б.

Сыныбы: 7 «б»

Күні: 21.04.2016ж.

Сабақ жоспары «БЕКІТЕМІН»

______________

Оқу ісінің меңгерушісі

«___»__________2016ж.

Пәні: Информатика

Сыныбы: 7«б»- 21.04.2016

Сабақтың тақырыбы: Векторлық және растрлық графиктерді құру және өңдеу программалары.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға компьютерлік графиканың түрлерін құру және өңдеу программаларымен таныстыру.

Күтілетін нәтиже: Оқушылардың компьютерлік графика туралы білімдері қалыптасады.
Оқушы - белгілі бір іспен айналысатын адам. Бұл іс сабақ немесе адам қызығатын іс болуы мүмкін. Оқушы бір істі игерумен айналысады. Ол бұл істі жоғарғы деңгейге игергенге дейін оқушы деген атқа ие болады.
Векторлық және растрлық графиктерді құру және өңдеу программаларын біледі.


Оқыту технологиясы: Ақпараттық технология (АКТ), СТО

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың типі: Білім мен білікті тексеру сабағы

Сабақтың әдіс – тәсілі: Топтық жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ – жауап.
Әдіс , метод (гр. 'μέθοδος',methodes зерттеу не тану жолы, бір нәрсеге жетудің жолы) - көздеген мақсатқа жетудің тәсілі, тәртіпке келтірген қызмет жүйесі. Әдіс философияда зерттелетін нәрсенің ойша нұсқасын жасау үшін қажетті таным құралы болып табылады.
Компьютерлік графика - 2011 жылы Алматы қаласы «Дәуір» баспасында басылып шыққан кітап. Кітап авторы/құрастырушысы - Б. Н. Нұрмаханов, Д. Д. Әбілдабекова, У. Т. Қарымсақов. Беттер саны - 200.
Ақпарат технологиясы (ағылш. information technology, қысқ. IT) - объектінің, процестің немесе құбылыстың күйі туралы жаңа ақпарат алу үшін мәліметтерді жинау, өңдеу, жеткізу тәсілдері мен құралдарының жиынтығын пайдаланатын процесс.


Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, Photoshop, Paint бағдарламасы, слайд.

Техникалық құралдар: Компьютер, оқулық, интерактивті тақта, слайд.
Құрал (Инструмент; лат. instrumentum - құрал, қару) - 1)адам еңбегінің құралы немесе өнеркөсіптік кәсіпорын жағдайындағы жұмысқа арналған машинаның атқарушы механизмі.


Сабақтың жоспары

Уақыты

Сабақты ұйымдастыру формасы

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

2 мин

Ұйымдастыру бөлімі

Сыныптағы оқушыларды тексеру

Мұғаліммен амандасу

2 мин

Топтасу

Топқа бөлу

1-топ «Вектор» тобы

2-топ «Растр» тобы

3-топ «Фрактал» тобы

Оқушылар үш топқа болініп орналасады

3 мин

Үй тапсырмасы

Оқушыларға өтілген сабақ бойынша сұрақ- жауап алқылы сұрау.

  1. Қазіргі компьютерлік графиканың бағыттары қандай?

  2. Компьютерлік графика бейнелену тәсіліне байланысты нешеге бөлінеді және қандай?

  3. Компьютерлік графика дегеніміз не?

  4. Модель дегеніміз не?

  5. Модель нешеге бөлінеді және қандай?

  6. Векторлық графика мен растрлық графиканың айырмашылығы неде?

  7. Растрлық графиканы үлкейтуге болама?

Оқушылар сұрақ – жауап арқылы өз білімдерін тексеру

10 мин

Мағынаны тану

Қазіргі кезде компьютерлік графиканың қоғамның инженерлік, ғылым, бизнес, өнер және т.б.
Инженер - инженерлік іспен айналысатын, ғылыми білімін, математиканы және өнертапқыштығын қолданып, техникалық, қоғамдық және коммерциялық проблемалардың шешімін табумен айналысатын маман. Инженерлер материалдарды (заттар), құрылымдарды және жүйелерді олардың тиімділігі, заңға сәйкестігі, қауіпсіздік мәселесі және бағасы себепті туындайтын шектеулерді ескере отырып жобалайды.
, барлық салаларында атқаратын рөлі зор. Компьютерлік графика мультимедиялық программалар, телевизиялық жарныма, киноның арнайы эффектілерін, мультфильмдер жасаудан бастап, машина жасаумен іргелі ғылыми – зерттеулерді компьютерлік жобалауға дейін қолданылады.


Компьютерлік графика – программалық- аппараттық құралдардың көмегімен суреттерді өңдеу, салу тәсілдері мен әдістерін оқытатын информатиканың арнайы саласы.

Компьютерлік графика компьютердің басқөаруымен графикалық ақпаратты енгізу, шығару және түрлендіруді қамтамасыз етеді.

Қазір компьютерлік графиканың негізгі мынадай бағыттарын атап көрсетуге болады: іскерлік графика, инженерлік графика, ғылыми графика, көркем – жарнамалық графика және Web графика.

Компьютерлік графиканың бірі – бір мезгілде өзінде дыбыс, әуен, мәтін, бейне және анимация үйлескен мультимедия болып табылады.
Жарнама, реклама (франц. reclame, лат. reclamo - жар саламын) - тауарлардың, қызмет көрсетудің тұтынушылық қасиеті туралы ақпарат беру және оған деген сұранысты көбейту мақсатында таратылатын хабарлама; белгілі бір адамдар, ұйымдар, әдебиет пен өнер шығармалары туралы хабар таратып, оларды әйгілеу.
Мультимедиа (Multimedia) - компьютерде дыбысты, ақпаратты, тұрақты және қозғалыстағы бейнелерді біріктіріп көрсету үшін жинақталған компьютерлік технология. Ол ақпаратты кешенді түрде бейнелеуді - мәліметтерді мәтіндік, графикалық, бейне-, аудио- және мультипликациялық түрде шығаруды - жүзеге асырады.


Компьютерлік графика бейнелену тәсіліне байланысты растрлық, векторлық және фракталдық болып бөлінеді.



Нысанның модулін тұрғызуда үш өлшемді графика жеке пән ретінде қарастырылады.

Векторлық, растрлық графиканы құру мен өңдеуге арналған графикалық программалар немесе графикалық редакторлар деп аталатын арнайы қолданбалар бар.

Графикалық редактор – графикалық суреттерді салу мен өңдеуге арналған қолданбалы орта.

Компьютерде графикалық бейнелерді құру үшін бірнеше программа қолданылады. Олардың ішінде кеңінен тараған программалар:

  • Paint – қарапайым графикалық кескіндерді алын ала қарау және оларды басқа программаларға енгізуге негізделген растрлық графикалық редактор.
    Кескін (изображение; display image pict (picture) - 1) ақпаратты бейнелеу, мәліметтерді көзге көрінетіндей ұсыну; көзбен көру бетіне бір уақытта шығаруға болатын шығу мен сегменттер примитивтерінің жиынтығы; 2) apple фирмасының macintosh компьютерлеріне арналған мәліметтердің көлемін кішірейтіп тығыздауға мүмкіндік беретін, қозғалмайтын мультимедиа-кескіндерге арналған пішім.


  • PictureManager – компьютерде сақталған суреттерді редакциялауға, өңдеуге, ортақ пайдалануға және реттеу мен оларды басқаруға негізделген программа.

  • Photoshop - растрлық бейнелермен жұмыс жасауға негізделген көпфункционалды программа.

  • CorelDRAW – графикалық бейнелердің жұмысын автоматтандыруға және векторлық графикамен жұмыс жасауға негізделген векторлық графикалық редактор.

  • FlashMXвекторлық графика негізінде анимацияны құру программасы.

  • 3D StudioMax – 3өлшемді кескінді құру мен -өңдеуге арналған программа.

Графикалық файлдар форматы (пішімі) – файлда графикалық ақпаратты сақтау тәсілін, сонымен қатар ақпаратты сақтау формасын (сығу алгоритмін қолдануды) анықтайды.
Алгоритм, алгорифм (ағылшынша: algorіthm, algorіsmus - Әл-Хорезмидің атынан шыққан) - бастапқы берілген мәліметтермен бір мәнде анықталатын нәтиже алу үшін қай амалды (жұмысты) қандай ретпен орындау қажеттігін белгілейтін есептерді (мәселелерді) шешу (математикалық есеп-қисаптар орындау, техникалық объектілерді жобалау, ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізу т.б.)


Графикалық формат – графикалық ақпаратты жазу тәсілі. Графикалық формат суретті өңдеу және баспаға шығару мүмкіндіктерін, сонымен қатар оның жадта алатын көлемін береді. Файлдың форматы әдетте файл атының кеңейтілуімен белгіленеді.

Графикалық файлдардың форматтары файлда ақпараттың (растрлық немесе векторлық түрде) сақталу тәсілін; ақпараттың сақталу түрін (сығу алгоритмін қолдануы) анықтайды.

Файлдың форматы немесе файлдың типі – компьютер үшін файл туралы ақпарат. Осы ақпарат арқылы компьютер файлдың ішінде не бар екенін, оны қандай редактордың аша алатынын түсінеді.




15 мин

«Кім жылдам»

Компьютермен жұмыс

Практикалық жұмыс







Тапсырма: Берілген суреттерді прогаммада салу




2 мин

Сергіту сәті

«Қарлығаш» видеоролигі

Оқушыларға ортағы шығып, би билеп бойларын сергіту

5 мин

Толғаныс






А

Н

Т
















ж




Ь




И

В

И

Р

У

С

Д

П

Л




І
















И

А

А

Е

К

Е

Р

Н

Е

Т

Б

С

К

И

Н

Т













Б

Б

Е

С



















Э

А

Д

А

Л

А

В

Л

Е




Б

Б

А

Й

Т




А




Й

С










T

E

R

Л




М

П







E

N







Г




Т

Р







Ж

О

Қ




О

Р

И

О




К

О

Л

О

Н

К

А




Ц

р

Д

Ф

Л

Е

Ш

К

А




Е

О

С






















С

С



Әр топ жауабын табады.

3 мин

Сабақты бағалау

Оқушыларды сұрақ – жауап бойынша, практика жасау бойынша көрсеткен нәтижелеріне байланысты бағалау.



3 мин

Кері байланыс парағы

Бүгінгі сабақ бойынша

  • Мен нені білемін

  • Мен үйрендім

  • Мен білгім келеді

Әр оқушы кері байланысқа стикермен оз пікірлерін жазады.

3 мин

Уйге тапсырма:

Тапсырманы түсіндіру

Үйге:§5.4.3


жүктеу 87.59 Kb.