Главная страница
Контакты

    Басты бет


Сабақтың тақырыбы: Мәтінді теру және түзету ережелері. Мәтін бойымен жылжыту Сабақтың мақсаты

жүктеу 52.06 Kb.



жүктеу 52.06 Kb.
Дата05.04.2017
өлшемі52.06 Kb.

Сабақтың тақырыбы: Мәтінді теру және түзету ережелері. Мәтін бойымен жылжыту Сабақтың мақсаты



АҚТӨБЕ ОБЛЫСЫ ЫРҒЫЗ АУДАНЫ

Ы АЛТЫНСАРИН АТЫНДАҒЫ ОМ-нің

ИНФОРМАТИКА ПӘНІ МҰҒАЛІМІ

МӘМБЕТОВА АЙНАГҮЛ АМАНГЕЛДІҚЫЗЫ

Сыныбы: 5



Сабақтың тақырыбы: Мәтінді теру және түзету ережелері.
Блок тақырыбы (Заголовок блока; block header) - блоктың басында орналасып, ол жайлы мәліметтер беретін және операциялық жүйеде қолданылатын арнайы жазба. Мысалы, блок тақырыбында оған кіретін логикалық жазбалар саны көрсетілуі мүмкін.
Ыбырай Алтынсарин (шын аты - Ибраһим, 1841-1889) - қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогы, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері
Ереже - дәстүрлі халық құқығының қайнар көзі, нормативтік-құқықтық қағидалар. Ежелгі дәуірде және орта ғасырларда жөн-жосық, ата-баба жолы деп аталған. Ережелер сырт пішімі жағынан мақал-мәтелге, қанатты сөзге ұқсас болғанымен, нақтылығымен, дәйектілігімен ерекшеленеді.
Мәтін бойымен жылжыту


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды WORD PAD-та мәтін теру ережеге сәйкес үйрету және сол мәтіндік редакторды пайдалана отырып, құжатқа мәтін жазуды жылжытуды үйрету;
Жылжыту (Подкачка; paging, swapping) - виртуальдық жадтың беттерін немесе сегменттерін ауыстыру; осы сәтте жедел жадқа қажетті ақпаратты орналастыруды жасақтайтын жедел жад пен сыртқы жад арасындағы мәселелер тіркесін ауыстыру.


Дамытушылық: Оқушыларды осы тақырыпты пайдалана отырып, мәтінді қатесіз жазу шеберлігіне баулу, танымдық белсенділігін арттыру.

Тәрбиелілік: Оқушыларды қызығушылыққа, қайырымды болуға, дарындылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақта қолданылатын көрнекіліктері:компьютер, мультимедиялық тақта, презентация, оқулық.

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тазалығын тексеру, оқушылар назарын сабаққа аудару Оқушыларды топқа бөлу (Компьютер құрылғыларын таңдап алып бөлінеді.)

1-топ- компьютердің негізгі құрылғысы

2-топ компьютердің сақтау құрылғысы

3-топ компьютердің шығару құрылғысы



II.
Оқушы - белгілі бір іспен айналысатын адам. Бұл іс сабақ немесе адам қызығатын іс болуы мүмкін. Оқушы бір істі игерумен айналысады. Ол бұл істі жоғарғы деңгейге игергенге дейін оқушы деген атқа ие болады.
Компьютер (ағылш. computer - «есептегіш»), ЭЕМ (электрондық есептеуіш машина) - есептеулерді жүргізуге, және ақпаратты алдын ала белгіленген алгоритм бойынша қабылдау, қайта өңдеу, сақтау және нәтиже шығару үшін арналған машина.
Үй тапсырмасын тексеру:

Біз өткен сабақта “ Мәтіндік редактордың интерфейсі” тақырыбымен таныстық.

Ортаға оқушыларды шығарып «Аквариумдағы балық» ойынын ойнаймыз? Ол үшін ішкі шеңбердегілерге сыртқы шеңбердегілер сұрақ қояды.


  • WordPad- кандай программага жатады?

  • Мәтіндік редактор қандай мүмкіндіктер беретін қолданбалы программа?

  • Мәтіннің элементтері қандай ?

  • WordPad мәтіндік редакторын қалай іске қосамыз?

  • WordPad мәтіндік редакторының терезесі қандай элементтерден тұрады?

  • Мәтіндік курсор деген не?

IІІ. Жаңа сабақ: Оқушылар видеоға назар аударайық. Бүгінгі сабақта біз WordPad мәтіндік редакторында қандай жұмыс істей аламыз: Mәтін мен абзацты пішімдеуге, шекараларды жылжытуға, шегініс орнатуға, әр түрлі қаріпті қолдануға, сонымен бірге графикалық кескіндерді, дыбыс үзінділері мен бейнеклиптерді қоюға болады.
Графика - (гр. graphein, тырнау, жазу, салу дегеннен) Жазуда қолданылатын таңбалардың (әріп және тыныс белгілерінін) жиынтығы. Жазу танбалары жүйесі мен тілдін фонетикалық жүйесінің ара қатынасын, байланысын білдіреді.
Кескін (изображение; display image pict (picture) - 1) ақпаратты бейнелеу, мәліметтерді көзге көрінетіндей ұсыну; көзбен көру бетіне бір уақытта шығаруға болатын шығу мен сегменттер примитивтерінің жиынтығы; 2) apple фирмасының macintosh компьютерлеріне арналған мәліметтердің көлемін кішірейтіп тығыздауға мүмкіндік беретін, қозғалмайтын мультимедиа-кескіндерге арналған пішім.
Соның ішінде бүгін қарапайым мәтіндік редакторы. Мәтінді теру ережесі. Мәтін бойымен жылжыту туралы түсінік береміз.

Табыс критерийі әдісімен

1.Мәтінді тере білу керек?

2.Тыныс белгілерді қолдана білу?

3.Мәтін бойынша жылжыта білу керек?

Балалар енді біздер теория мен практиканы ұштастыра отырып, осының ішінде мәтінді енгізуге тоқталып кетеміз.



WordPad мәтін теру және түзету ережелері.

Қазіргі кезде дербес компьютерлерді құжаттар мен мәтіндер дайындауда кеңінен пайдаланылады.



Мәтін теру ережелері:

Біріншіден, Бас әріпті немесе символды жоғарғы регистрден енгізу үшін shift пернесін басып жібермей ұстап тұру керек

Екіншіден, Егер бас әріппен бірнеше сөз енгізу керек болса Caps lock пернесін қосамыз, әр түрлі қаріптерді, әр тілдердің алфавиттерін, сондай-ақ графикалық символдарды пайдалануға болады.
Символ (грекше symbolon - танымдық белгі, таңба, рәміз, пернелеу) лингвистика, логика, математика ғылымдарында таңба ұғымын береді; өнерде, философияда нәрсенің, құбылыстың қасиетін, сыр-сипатын бейнелеп, астарлап білдіретін әмбебап эстетикалық категория.


Үшіншіден, Бір бос сөздердің арасына және тыныс белгілерінен кейін қойылады.

Төртіншіден, Дефис бос орынсыз қойылады. Мысалы: жан-жақты, бетпе-бет

Бесіншіден,Ұзын сызықша тире алдынан да, соңынан да бос орынмен қойылады. Мысалы Блокнот - мәтіндік редакторы

Алтыншыдан, Даталарды, қысқартылған аты мен әкесінің аты инициалымен енгізілгенде және ұқсас жағдайларда үзілмейтін бос орын қолданылады.
Жағдай - адам әрекетінің , жан-жануарлар тіршілігінің, табиғат пен қоғамдағы өзгерістің, оқиғаның, т.б. айналадағы ортаның ықпалына тәуелділігін білдіретін философиялық ұғым. Табиғаттағы, қоғамдағы белгілі бір өзгерісті тудырушы алғышарт есебінде де қарастырылады.
мысалы 10.02.2015 , Ш.Уалиханов

Жетіншіден, Тырнақшаларға немесе жақшаларға алып жазылған сөздер олардан бос орынмен ажыратылмайды «Информатика» журналы

Сегізіншіден, Рим цифрларын енгізу үшін латынша бас әріптер қолданылады. Мысалы:ХХІ ғасырдың басы

Тоғызыншыдан:Enter пернесі жолдарды тасымалдау автоматты түрде жүзеге асады. Жаңа жолға көшу.

Мәтін бойынша жылжыту:

Курсорды мәтін бойынша стрелкалармен, Home хом (жолдың басына), End (жолдың соңына), Page Up, пежап Page Down пейж даун (бір бетке жоғары немесе төмен) пернелерімен жылжытуға болады. Түзетуге жататындар: мәтін фрагменттерін жою, қосу, жылжыту, көшіру, іздеу және алмастыру. Мәтінді ерекшелеу үшін пернетақта мен тышқанды қолданған қолайлы.



ІV. Оқулықпен жұмыс

Оқулықтағы тәжірибелік жұмыс 3 топқа орындату

1-топ А деңгейінің тапсырмасын

2- топ В деңгейінің тапсырмасын



3-топ С деңгейінің тапсырмасын орындап қандай ережелерін кездескенін айтып түсіндіреді.
Алмастыру - белгілі бір n элементті қандай да бір ретте (тәртіпте) қайталамай орналастыру. Берілген n элементтен барлығы әр түрлі n! = 1*2...n Алмастыруы жасалады. Алмастыруға байланысты көптеген есептер ауыстыру терминдері арқылы тұжырымдалады.
ДЕҢГЕЙ (Уровень; layer, level) - абстракциялы дерексіздік дәреже; иерархиялық құрылым қабаты; осы желімен орындалатын белгілі бір мәселелер кешенін сипаттайтын есептеуіш желі қүрылымының логикалық қабаты,
Топтардан бір-бірінен сұрау-жауап арқылы тексеру.

V. Бекіту кезеңі.

  1. Сәйкестендіру. ТЕСТ WordPad мәтіндік редакторының батырмаларының қызметтерін анықтаңыз.

Батырма




Қызметі






Жаңа құжат құру






Сақталған құжатты ашу







Құжатты сақтау






Құжатты баспаға шығару






Қиып алу






Көшіру






Қою






Қаріп өлшемі






Жартылай қалың






Курсив






Асты сызылған







Қаріп түрі

Сабақта жеткен жетістіктері мен кемшіліктеріне тоқтала отырып, бүгінгі сабаққа қысқаша шолу жасау арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушыларды 5 қадам әдісі бойынша мәтін теруді қалай меңгергенін сұрау.

Бүгінгі тақырып бойынша не үйренгендері туралы айтып шығады.



VІ. Бағалау

Қандай табысқа жеткендеріңізді рефлекция парағы арқылы белгілеп беріңіздер.



Сабаққа жақсы қатысып, барлық тапсырмаларды мұқият, шапшаң орындап отырған оқушыларға баға қоямын.

VІІ. Үйге тапсырма. §20 тақырыпты оқу.

  1. Топ «Бақытты балалық шағым»

  2. Топ «Менің жанұям»

  3. Топ «Ардақты достарым» атты тақырыпта эссе жазу, Word Pad- та мәтінді теру.

  • Сабақтың тақырыбы : Мәтінді теру және түзету ережелері
  • Дамытушылық
  • Сабақта қолданылатын көрнекіліктері
  • І.Ұйымдастыру.
  • WordPad мәтін теру және түзету ережелері.
  • Біріншіден
  • Үшіншіден
  • . Мысалы
  • Жетіншіден
  • Тоғызыншыдан
  • V. Бекіту кезеңі. Сәйкестендіру. ТЕСТ WordPad мәтіндік редакторының батырмаларының қызметтерін анықтаңыз.
  • Батырма Қызметі
  • VІІ. Үйге тапсырма.

  • жүктеу 52.06 Kb.