Главная страница
Контакты

    Басты бет


Сабақтың оқу-әдістемелік жоспары. Өткізілу күні: 27. 11. 2015 ж

жүктеу 212.79 Kb.



жүктеу 212.79 Kb.
Дата21.03.2017
өлшемі212.79 Kb.

Сабақтың оқу-әдістемелік жоспары. Өткізілу күні: 27. 11. 2015 ж




Астана қаласы

Көлік жіне коммуникация колледжі» МКҚК

Арнайы пәндер оқытушысы Бекмуратова Ж.С.

Қатынасу, тілдесу (communication) - қатысушының екеуіне де ақпараттың түсініктілік шарты орындалған кезде бір қатысушыдан екінші қатысушыға ақпаратты жеткізудің екі жақты процесі; екі немесе одан да көп адамдардың әлеуметтік-психологиялық өзара әрекет ету процесі.

Сабақтың оқу-әдістемелік жоспары.
Өткізілу күні: 27.11.2015 ж.

Өткізілу орны және уақыты: №12 аудитория, сағат 10.40-11.25

Тобы: 2У-214

Пәні: Статистика

Тақырыбы: Мода және медиана

Мақсаты: Ықтималдық, мода,медиана ұғымдары бойынша білімдерін толықтырып, статистикалық мәліметтерді топтау, талдау, жүргізу туралы білім беру.

Мәліметтер (данные; data) - автоматты құралдардың көмегімен, кей жағдайда адамның қатысуымен, өңдеуге I ыңғайлы түрде берілген мағлұмат. Мәліметтердің кірістік, шығыстық, басқару, проблемалық, сандық, мәтіндік, графикалық және т.б.
Білім беру - тиісті оқу орны арқылы ғылыми мағлұмат беріп, адамның танымын, білімін, дағдысын, дүниеге көзқарасын жетілдіру процесі; қоғам мүшелерінің мәдениетін дамытудың негізгі шарты; мақсаты - қоғам мүшелерінің адамгершілік, интектуалды, мәдени дамуында және олардың денесінің дамуында, кәсіптік біліктілігінде жоғары деңгейге қол жеткізу болып табылатын тәрбие мен оқытудың үздіксіз процесі; жүйеге келтірілген білім, іскерлік дағды және ойлау тәсілдері көлемін меңгеру процесі мен нәтижесі. Білімділіктің басты өлшемі - білімнің жүйелілігі, ойлаудың жүйелілігі мен логикалылығы.

Білімділік: Студенттерге мода, медиана, квартиль мен дециль туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Студенттердің ой өрісін дамыту, қабілеттілігін арттыру, математикалық дүниетанымын кеңейту.

Тәрбиелік: Студенттерді белгілі бір мақсатқа жетуге, ойлауға, нақты шешім қабылдауға тәрбиелеу.

Математика (гр. μάθημα - ғылым, білім, оқу; μαθηματικός - білуге құштарлық) - әлдебір әлемнің сандық қатынастары мен кеңістіктік формаларын, пішіндерін өлшейтін, оның ішінде - структуралар, өзгерістер, белгісіздік жөніндегі ғылым.
Мақсат - белгілі бір межеге қол жеткізуге бағытталған әрекеттің ой-санадағы көрінісі. Мақсат ойлау нәтижесінде болашақты алдын ала болжау арқылы туатын мұрат, ішкі қозғаушы күшті білдіреді. Мақсатқа жету үшін әр түрлі іс-әрекеттер мен қимылдар жасалады.

Педагогикалық технологиясы: интерактивтік оқыту технологиясы

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Оқыту әдістері: тақтамен жұмыс, топпен жұмыс, жеке жұмыс, компьютерде жұмыс.

Компьютер (ағылш. computer - «есептегіш»), ЭЕМ (электрондық есептеуіш машина) - есептеулерді жүргізуге, және ақпаратты алдын ала белгіленген алгоритм бойынша қабылдау, қайта өңдеу, сақтау және нәтиже шығару үшін арналған машина.

Көрнекі құралдары: Интерактивті тақта, компьютер, оқулық, үлестірмелі материалдар, плакаттар.

Пәнаралық байланыс: «Экономика негіздері», «Информатика», «Математика».


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. 1минут

Студенттермен сәлемдесу, түгендеу, жаңа сабаққа бейімдеу, назарларын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен, жоспарымен таныстыру.



II. Үй тапсырмасын тексеру 9 минут

Студенттердің алдыңғы сабақтарда алған білімдерін «Статистиканы кім жақсы біледі?» ойыны арқылы тексереміз.



Сұрақтар тізімі:

1)Статистика дегеніміз не ?


в) ауқымды актуалдық ғылым.



б) Бұл қоғамдық құбылыстар жөніндегі кестеде жинақталған сандардың қатары.
Мән және құбылыс - дүниедегі объектілер мен процестердің қажетті жақтарын, танымның сатыларын бейнелейтін философиялық категориялар.
Сан - мөлшерді сипаттайтын, санауда пайдаланылатын абстракт нәрсе.


а) Математикалық статистикамен тұтасқан әмбебап ғылым.



г) әдіснама диалектикалық және тарихы материализмнің жалпы заңдарын зерттейтің ғылым.


2)Статистикалық көрсеткіш дегеніміз не ?


в) Құбылыстың туындауна орай жүйелі, тұрақты, үздіксіз жүргізілген бақылау.

б) Жиынтықтың жегелеген белгілерінің әр түрлі мағынаны қабылдайтын көрсеткіш.
Диалектика (гр. διαλεκτική – пікірталас, әңгімелесу өнері) - табиғаттың, адамзат қоғамының және ойлаудың қозғалысы мен дамуынын жалпы зандылықтары туралы философиялық ғылым, бір қасиеттен екінші қасиетке секіріс түрінде ауысуына әкелетін ішкі қарама-қайшылықтарын және қарама-қарсылықтардың күресін ашу жолымен қоғам мен табиғаттың әрқашан қозғалыста болатын және өзгеріп отыратын құбылыстарын танудық ғылыми әдісі.
Мағына - сөздердің ұғыммен байланысты мәні, мазмұны. Сөз мағынасының қалыптасуына ұғымнан басқа да жәйттер себеп болады, ол адамның дүниеге көзқарасын, көңіл-күйін білдіреді. Сөз ұғымы тұтас, дербес болғанымен, мағынасы әлдеқайда кең әрі бірнешеу болуы мүмкін.


а) Қоғамдық құбылыстардың сапасы белгіленген сандық шамасы.



г) Кезең-кезеңмен емес уақыт өте, яғни кейде жүргізілетін бақылау.

3)Статистикалық бақылау объектісі деп нені айтамыз ?




в) Статистикалық бақылау объектісінің тіркеуге тиіс белгісі және зерттеу кезінде негіз болып табылады

б) Есептілік нысандары мен зерттеу бланкілері.

а) Қажетті статистикалық мәлімет алынуы тиіс бастапқы бірлік.
Бірлік - топоним: Бірлік – Қазалы ауданындағы ауыл, Аранды ауылдық округі құрамында. Аудан орт Әйтеке би кентінен оңтүстік-батысқа қарай 26 км жерде, Сыр бойындағы «Сол жақ» Қазалы каналы бойында орналасқан.




г) Статистикалық мәлімет жиналуы тиіс байқалатын кұбылыстың бірліктерінің жиынтығы.


4)Статисикалық жинактау дегеніміз не ?


в) Бухгалтерлік немесе бастапқы есеп құжаты.



б) Құбылыстың туындауына орай жүйелі, тұрақты, үздіксіз жүргізілетін бақылау.

а) Кәсіпорынның жұмысы жөнінднгі ресми құжат.



г) зертелетін құбылысқа тән елеулі бірқатар белгі бойынша жинақталып қорытындыланған сипаттама алу мақсатында бастапқы деректері өңдеу.


5)Топтастыру дегеніміз не ?


в) Көп фазалық іріктеме.



б) Бақыланатын бірліктердің бүкіл жиынтығы.

а) Зерттелетін жиынтықты елеулі белгілер бойынша бөлікке бөлу.

г) Объектілер арасындағы жақындық шамасын бөлікке бөлу.




6)Топтастыру міндеті мен түрлеріне қарай нешеге бөлінеді?


г) 3



в) 4

б) 5

а) 2


7)Құрылу тәсілі бойынша вариацияланатын қатарлар аралық және дискреттік болады.
Аралық (лат. intervallum) - Cаптағы, ұрыс алдындағы, ұрыстық және жорықтық реттегі әскери қызметшілердің, қарулардың, машиналардың, ұшу апараттарының, кемелердің, сондай-ақ бөлімшелер мен бөлімдердің арасындағы майданшеп бойынша қашықтық; Көршілес қарулар снарядтарының көрші түсу нүктелері арасындағы майданшеп бойынша кашықтық; Зениттік басқарылатын ракеталарды жіберу, сондай-ақ торпедалар жіберу кезіндегі аралық үзіліс; Бірінен кейін бірі ұшқан ұшақтардың (тікұшақтардың) бір шектен не бір нүктеден кезектесе ұшып өтуге тиіс кауіпсіз уақыт аралығы.
Аралық вариациялық қатарлар деп нені айтамыз ?



в) Бұл топтастыру белгісі вариацияланатын катарда кабылдайтын жеке мағыналар.

б) Варианттардың мғыналары бүтін немесе белгіленген санның мағынасы.

а) Варианттардың мағыналары аралық түрінде берілген қатарлар.



с) Статистикалық материалдарды бөлу нәтижиесінде статистикалық деректердің катары.

8) Статистикалық кесте дегеніміз не ?


в) статистикалық жиынтықтың сандық сипаттамасын білдіреді.

б) статистикалық көрсеткіштердің катары

а) Бастауыш пен баяндауыштың көрсеткіштерінің саны.

г) статистикалық деректерді талдау.


9) Абсалюттік шама дегеніміз не ?


в) Өндірілген қосылған құнның шамасы.

б) Өнеркәсіптік кәсіпорындардың саны мен олар өндіретін өнімнің құны.

а) Статистиканың маңызды міндеті

г) Белгі көлемінің көрсеткіштері.




10) Кәсіпорынға шағылған өнімнің орташа құны қандай шама болып табылады ?


г) орташа шама



в) жиынтық шама

б) абсалютті шама

а) Қатысты шама

Жаңа сабақ 8 минут

Дәріс мәтіні

Жоспар:

  1. Мода түсінігі.

  2. Медиана түсінігі.

  3. Аралықтың вариацияланатын қатарындағы моданы және медиананы есептеу.

Мода және медиана вариацияланатын белгіні бөлудің қосымша сипаттамасы болып табылады.

Мода – бөліну қатарында ең жиі кездесетін жиілік белгісінің шамасы.

Медиана – реттелген бөліну қатарының ортасында орналасқан вариант. Медиана қатарды ортасынан бөледі, оның екі жағында жиынтықтың саны бірдей бірлігі орналасады.

Мода жиынтықтағы ең жиі кездесетін белгіні қолданады.

Медиана жиынтық мүшелерінің жартысына жеткен вариацияланатын белгінің мағынасының сандық шекарасын көрсетеді. Бір елді мекенде отбасылардың бала саны бойынша бөлінуін қарастырайық.

Отбасыларды бала саны бойынша бөлу қатары.


Отбасылардың бала бойынша саны

Отбасы саны.

0

10

1

30

2

75

3

45

4

20

5

15

6

6

Жиыны

201

Осы мысалда мода ретінде екі баласы бар отбасы болады, өйткені отбасының көп саны варианттың осы мағынасымен үйлеседі.

Отбасы - бірлесіп күн көретін туыстық қатынаста тұратын адамдар тобы. Балалар тәрбиесін жүзеге асырып, басқа да қоғамдық тұрғыдан мәнді кажеттіліқтерді қанағаттандыратын некелік немесе туыстық қатынастармен байланысқан адамдар тобы.
Медиананы табу үшін жиіліктің сомасын жартыға бөліп, алынған нәтижиеге 0,5-ті қосу қажет. Біздің жағдайда бұл 101 вариант (201/2 0,5) болады. Осы вариант екі балалы отбасылар бар топта болады, яғни медиана екі баласы бар отбасы болады. Егер қатарда жиіліктің тақ саны (мысалы, 200) болса, онда медиандық варианттың нөмірі бөлшекті болады. (200 үшін 200,5 болады)

Біздің жағдайда медиана 100 және 101- варианттың арасында болады, ал оның мағынасы осы екі варианттың мағынасының орташа шамасына тең болады.


Жұмысшылардың еңбекақы бойынша бөлу қатары.

Еңбекақы - жұмыс берушiнің қызметкерге атқарылған жұмыс үшін заттай немесе ақшалай берілетін төлем немесе сыйақы. Төлемнің мөлшері күндік, сағаттық ақыға байланысты немесе орындалған әр тапсырманың белгіленген ақысына байланысты есептелінуі мүмкін.



Жұмысшылардың еңбекақы бойынша тобы теңге.

Жұмсшылардың саны




26000-28000

10

28000-30000

50

30000-32000

100

32000-34000

115

34000-36000

180

36000-38000

45

Жиыны

500

Модальдық аралық деп бұл жерде варианы 34-36 мың теңге шектерінде болатын аралық аталады, өйткені жұмысшылардың ең көп санының еңбекақысы осы шектерде. Осы аралықтағы белгінің модальдық мөлшерлерінің белгіленген шамасын есептеу үшін келесі формула қолданылады:



і × (f - f) / [(f - f) (f - f)
мұнда: Х – модольдық аралықтың ең төменгі шекарасы (мысалда - 34000);
Формула (Formula) - электрондық кестедегі (Excel) математикалық өрнек, оның жұмыс нәтижесі торлардағы мәндерге байланысты болады. Мысалы, D5 торына енгізілген мынадай формула =а5+b5+с5 A5, В5, С5 торындағы сандардың қосындысын D5 торына орналастырады.

і - модольдық аралықтың мөлшері (2000);

f – модольдықтың алдындағы аралық (115);

f – модольдық аралықтың жиелігі (180);

f – модольдықтан кейінгі аралықтың жиелігі (45);
Біздің мысал үшін моданың мағынасын есептейік:

= 34000 2000×(180-115) / [(180-115) (18045)]=34000 2000×65/200 =34000 2000×0,325=34650 теңге
= Х і×(∑f/2 - S) /f,
мұнда: Х – медиандық аралықтың мөлшері;

і – медиандық аралықтың мөлшері;

∑f – қатардың жиелігінің сомасы (қатардың саны);

S – медиандықтың алдындағы аралықта жинақталған жиеліктердің сомасы;

f– мединадық аралықтың жиелігі.
Бізідің мысалдағы медиананы есептейік:

= 32000 2000 × (500/2 – 160)/115 = 33650

Вариацияланатын бөлу қатарының құрылымын сипаттау үшін медианаға қосымша қатарды жиеліктің сомасы бойыша 4 тең бөлікке бөлетін квартиль және қатарды жиелікті сомасы бойынша 10 тең бөлікке бөлетін дециль есептеледі.

Құрылым (лат. structura - түзіліс, орналасу, тәртіп) - объектінің тұтастығын, тепе-теңдігі мен негізгі қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін байланыстар мен қатынастар жиынтығы. Құрылым жүйе және элемент ұғымдарымен тығыз байланысты.




Өзіндік жұмыс. 8 минут

Есеп №1

Жұмысшының ауысымда шығарған біркелкі өнімінің өнімділігі былайша бөлінеді:



Өнімділік, дана

40

42

45

46

48

50




Жұмысшылардың саны, адам

25

50

100

125

150

50

Бір жұмысшының ауысымдағы орташа өнімділігін, мода мен медиананы есептеңіз. Шешуі: Белгінің дискреттік мағына қатары болып және олар жиі кездескен жағдайда, белгінің орташа шамасы келесі арифметикалық орташа шама формуласымен есептеледі:

х =(∑х / (40 × 25 42 × 50 45 × 100 46 × 125 48 × 150 50 × 50)/(25 50 100 125 150 50) = (1000 2100 4500 5750 7200 2500)/500 = 23050/500 =46,1.

Арифметика (грек. arіthmētіkē, arіthmos – сан) - сандар (бүтін және бөлшек) және оларға қолданылатын амалдар туралы ғылым (грекше arіthmetіke, arіthmos – сан).

Біздің жағдайда мода 48-ге тең болады өйткені осы вариантқа жиі кездесетін өнімділік сәйкес келеді (150 жұмысшы ауысым ішінде бөлшектің осы санын шығарады). Медиандық варианттың нөмірі 500/2 0.5 = 250.5-ке тең¸ өйткені медиана 250 және 251-варианттардың арасында орналасқан. Жиелікті жинақтап, медиана төртініші топта (25 50 100 125 = 300) және 46 бөлшекке тең екенін аламыз. Есеп №2 Екі кәсіпорын есепті кезеңде іс жүзінде әрқайсысы 10 млн теңгенің өнімін шығарады. Мұның өзінде бір кәсіпорын өндіріс жоспарын -112%-ға, ал екіншісі 105%-ға орындады. Осы екі кәсіпорында өнім өндіру жоспары бірге орташа қанша пайызға орындалғанын есептеңіз. Шешуі: Осы мысалда екі кәсіпорын бойынша жоспарлы тапсырманы орындаудың орташа мағынасын арифметикалық орташа шама формуласы бойынша есептеу үшін өлшем ретінде пайдалануға болатын жоспарланған өндіру жоспарының мағыналары келтірілмеген. Алайда жоспарланған өндіріс көлемі мен өндірістің өсу қарқынының көбейтіндісі білдіретін шығарылған өндіріс көлемінің мағыналары бар. Сондықтан жоспарлы тапсырманы орындаудың орташа шамасын табу үшін гармоникалық орташа шаманың келесі формуласын қолдану қажет:

х = (∑w /∑w × 1/х).

Гормоникалық салмақталған орташа шаманы есептеу үшін мына амалды орындау қажет: а) салмақты тиісті варианттарға бөлу: 10 / 1,12 = 8,929,10 /1,05 = 9,524. ә) салмақтың сомасын бірінші бөлуден алынған бөліндінің сомасына бөлу: 20 / (8,929 9,524) = 20 / 18,453 = 1,084. Сөйтіп, екі кәсіпорында өнім өндірісінің жоспары орташа 108,4%-ға орындалады.

Есеп №3 Жұмысшылардың орташа еңбекақысын келеді деректер бойынша есептеңіз:


Жұмысшылардың тобы

Бір жұмысшының орташа айлық еңбек ақысы

Барлық есептелген еңбекақы, теңге




А

28000

3500000

Б

31000

4340000

В

27000

2538000



Шешуі: Бұл жағдайда өлшем ретінде «Барлық есептелген еңбекақы» деген көрсеткіші пайдалануға болады, ол жиынтықтың бірлігін емес осы бірліктердің белгінің мағынсына көбейтіндісі білдіреді (яғни, w = x. Сондықтан орташа шаманы есептеу үшін гармоникалық орташа шама формуласы қолданылуы тиіс:

х = =

Өлшемді варианттарға бөлеміз (осылайша әрбір топ бойынша жиынтық бірліктерінің мағыналарын аламыз);

3 500 000 / 2800 = 125; 4 340 000 / 31000 = 140; 2 538 000 / 27000 = 94.

Бұдан кейін салмақтың сомасын бірінші бөлуден алынған бөлінділердің сомасына келесідей бөлеміз:

(3 500 000 4 340 000 2 538 000) / (125 140 94) = 10 378 000 / 359 = 28908 теңге. Яғни осы бөлу қатарында бір жұмысшының орташа еңбекақысы 28908 теңгені құрайды.



Есеп №4 Моменттік (мезеттік) тәсілді пайдалана отырып келесі деректер бойынша орташа астық өнімділігін, мода мен медиананы есептеңіз:

Астық түсімділігі, ц/га

25

28

31

34

37

40

Жиыны




Егістіктің көлемі, жиынға %-бен

11

19

30

27

8

5

100

Шешуі: Астық түсімділігін орташа шамасын монеттік (мезеттік) тәсілмен есептеу үшін барлық варианттардан жиелігі ең көп варианттың мағынасын шегереміз (31) және аралықтың мөлшеріне (3) бөлеміз:

(Астық түсімділігі – 31) / 3 ()

-2

-1

0

1

2

3

Жиыны




Егістік көлемі, жиынға %-бен (f)

11

19

30

27

8

5

100

Варианттардың жиелікке көбейтіндісі ()

-22

-19

0

27

16

15

-47 57=17

Осыдан, жаңа варианттардың арифметикалық орташа шамасы (бірінші реттің сәті) келесіні құрайды:

= (∑f)/∑f=17/100=0.17.



IV. Сабақты бекіту.

Тест тапсырмалары арқылы 7 минут



1. Жиынтық бірлігіне шаққанда қайсысы бір белгі бойынша әлеуметтік-экономикалық құбылыстың талдап қорытып сипаттайтын көрсеткіштері не деп аталады?

1. жинақтамалы көрсеткіш

2. индекс

3. қатысты көрсеткіш

4. орташа көрсеткіш

5. коэффициент



2.Орташаландырылған белгінің мөлшері не деп аталады?

1. абсалюттік мән

2. варианты

3. жиілік

4. жиілік шамасы

5. жиынтық бірлігі



3. Көп заңдар санының мәні мен оның мағынысы орташа шамада қалай байқалады?

1. кездейсоқ себептер туындататын белгінің мағынасының ауытқуын өтегенде

2. моменттік тәсілмен орташа шаманы есептеу мүмкіндігінде

3. типтік топтар құру және олар үшін топтық орташа анықтау мүмкіндігінде

4. арифметикалық салмақталған орташа шама формуласын қолдану мүмкіндігінде

5. вариацияланатын белгінің көптеген себептерге байанысты әр түрлі деңгейлерінде білінуден

4. Арифметикалық орташа шама және гармоникалық орташа шама формулаларын қолдану неге байланысты?

1. талдау мақсатына

2. бақылау объектісін таңдауға

3. объектінің экономикалық маңызына

4.

ДЕҢГЕЙ (Уровень; layer, level) - абстракциялы дерексіздік дәреже; иерархиялық құрылым қабаты; осы желімен орындалатын белгілі бір мәселелер кешенін сипаттайтын есептеуіш желі қүрылымының логикалық қабаты,
Экономика (гр. Οικονομία - үй шаруашылығын жүргізу өнері) - материалдық игіліктерді өндіру, айырбастау, бөлу және тұтыну үрдісі кезінде адамдар арасында пайда болатын өндірістік қатынастар.
объектінің математикалық маңызына

5.вариацияланатын белгінің жалпы көлемі қалай құрылатынына



5. Облыстың жекелеген аудандарында бір гектар және егістік көлемінің бидайдың түсімділігі жөніндегі деректер болған жағдайда облыстағы орташа астық түсімділігі қай формула бойынша анықталады?
1. Гармоникалық жай орташа шама

2. гармоникалық салмақталған орташа шама

3. арифметикалық жай орташа шама

4. арифметикалық салмақталған орташа шама

5. геометриялық орташа шама

6.

Геометрия (көне грекше: γεωμετρία; көне грекше: γῆ - жер и көне грекше: μετρέω - «өлшеу») - математиканың кеңістіктік пішіндер (формалар) мен қатынастарды, сондай-ақ, оларға ұқсас басқа да пішіндер мен қатынастарды зерттейтін саласы.
Белгінің мағынасының мөлшерінің барлық варианттарын 5-ке кеміткен жағдайда 100 тастан тұратын жиынтықтың 20 кг арифметикалық орташа шамасы қалай өзгереді?

1. 25 кг


2. 95 кг

3. 15 кг


4. 5 кг

5. 100 кг



7. Егер белгінің мағынасының барлық варианттарын 10есеге кемітсе арифметикалық орташа шама қалай өзгереді?

1. 10 есеге кемиді

2. 10 есеге ұлғаяды

3. өзгермейді

4.10-ға ұлғаяды

5. 10-ға кемиді



8. Барлық жиіліктерді 5-ке бөлсе арифметикалық орташа шаманың мөлшері қалай өзгереді?

1. 5 есеге кемиді

2. 5 есеге ұлғаяды

3. өзгермейді

4.5-ға ұлғаяды

5. 5-ға кемиді



9.Белгінің кері мағынасының негізінде есептелген орташа шама деп аталады?

1. арифметикалық

2. квадраттық

3. кубтық

4. геометриялық

5. гармоикалық



10. Бөлу қатарындағы мода қайсысы?

1. ең жиі кездесетін вариант

2. ең үлкен вариант

3. ең көп жиілік

4. сараланған қатардағы екі тең бөлікке бөлінетін вариант

5. қатардың орташа деңгейі



11. Бөлу қатарындағы медиана қайсысы?
1. Жиілігі ең көп вариант

2. жиілігі орташа вариант

3. сараланған қатарды екі тең бөлікке бөлетін вариант

4. бөлудің сараланған қатарындағы төменгі квартильді кесетін вариант

5. қатардың ортасындағы аралықтың белгісінің жиілігі

12. Арифметикалық орташа шаманы моменттік (мезеттік) тәсілмен есептеу формуласы қайсысы?

1. m1*i A

2. x2* f/ f

3. I (m2 m1)2

4. I2 (m2 m1)2

5. I (m2 m1)2





Өзін- өзі тексеруге арналған сұрақтар: 8 минут

1. Орташа шама дегеніміз не?

2. Статистикада орташа шаманың қандай түрлері бар?
3. Арифметикалық жай орташа шама қалай есептеледі?

4. Гармоникалық орташа шама дегеніміз не?

5. Мода дегеніміз не?

6. Медиана дегеніміз не?

7. Аралық вариацияланатын қатарда мода қалай есептеледі?
8. Аралық вариацияланатын қатарда медиана қалай есептеледі?

9. Квартильдер мен децильдерге анықтама беріңіз.



Рефлексия: 2 минут

Екі топқа А1 фортатында қағаз беріледі, берілген қағазға ереже жазылады. Жазылған ереженің ішінен сөздер қалдырылғын, келесі топ қалған сөзді тауып, сөйлемді аяқтайды.




V. Үй тапсырмасы: Ю.К. Шоқаманов « Статистика» 104-109 бет. 1 минут

1999 жылғы және 2009 жылғы халық санағы мәліметтері негізінде туу, өлу көрсеткіштерімен облыстар бойынша мода мен медиананы есептеу. Мәліметтерді жай және күрделі кесте салу, диаграмма құру.


VI. Бағалау: Студенттерді сабаққа қатысу және жауап берулеріне

байланысты бағалау. 1 минут


жүктеу 212.79 Kb.