Главная страница
Контакты

    Басты бет


Жоба «Саз өнері» сабағында ән-күйді қабылдауда жаңа технологияларды пайдалану. Дайындағандар: Менеджер

жүктеу 106.36 Kb.



жүктеу 106.36 Kb.
Дата23.10.2017
өлшемі106.36 Kb.

Жоба «Саз өнері» сабағында ән-күйді қабылдауда жаңа технологияларды пайдалану. Дайындағандар: Менеджер


Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым Министрлігі Мемлекеттік білім беру қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және қайта даярлау институты Педагогикалық менеджмент кафедрасы Жоба «Саз өнері» сабағында ән-күйді қабылдауда жаңа технологияларды пайдалану.
Біліктілік, квалификация - адамның белгілі бір білім жүйесін тәжірибеде пайдалана алу қабілеті. Адамның өзі таңдаған қызметінде өз білімін көтеріп, нені, қалай және не үшін үйренетінін алдын-ала айқындап, білікті маман болуға бағытталуы.
Сабақ - бір пәнді оқытуға арналған оқу сағаты; мектептегі оқу жұмысын ұйымдастырудың негізгі түрі.
Қызметкер, жұмыскер - жұмысты еңбек шарты (келісімшарт) негізінде орындаушы, кәсіпорынның, ұйымның, мекеменің ішкі еңбек тәртібіне бағынушы адам. Еңбек заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық шарттардың кез келгені бойынша (мердігерлік шарт, тапсырма, авторлық шарт бойынша) жұмыс атқарушы адам қызметкер болып саналмайды.
Білім беру Білім беру - тиісті оқу орны арқылы ғылыми мағлұмат беріп, адамның танымын, білімін, дағдысын, дүниеге көзқарасын жетілдіру процесі; қоғам мүшелерінің мәдениетін дамытудың негізгі шарты; мақсаты - қоғам мүшелерінің адамгершілік, интектуалды, мәдени дамуында және олардың денесінің дамуында, кәсіптік біліктілігінде жоғары деңгейге қол жеткізу болып табылатын тәрбие мен оқытудың үздіксіз процесі; жүйеге келтірілген білім, іскерлік дағды және ойлау тәсілдері көлемін меңгеру процесі мен нәтижесі. Білімділіктің басты өлшемі - білімнің жүйелілігі, ойлаудың жүйелілігі мен логикалылығы.
Дайындағандар: Менеджер: Қарағанды 20__ж. ӨЗЕКТІЛІГІ Казіргі уақытта әлемдік стандартқа сай оқыту процессінде көптеген жаңа оқыту жүйелері еңгізіліп жатыр. Педагогикалық теория мен күнделікті тәрбие жұмыстарырда өзгерістер болып жатыр. Ұстаз жаңа иноиациялық технологияларды, оның түрлерын білуге міндетті. Себебі өз жұмысының мықты маманы болуына, жаңа инновациялық технологиялар көп септігін тигізеді. Сондықтан біз технологияларды зерттеп, осы жобаны жаздық. Проблемалары: Әдебиеттің аздығы. Уақыт тапшылығы. Зерттеушілік мақсаты: 1.
Педагогика (гр. 'παῖς', paіda - бала, гр. 'ἄγω', gogos - жетектеуші) - жеке адамды тәрбиелеп, қалыптастыру үшін белгілі мақсатқа бағытталған жүйелі тәрбие мен білім беру туралы ғылым; тәрбиені, білім беруді және оқытуды зерттейтін теориялық және практикалық ғылымдардың жиыны.
Мақсат - белгілі бір межеге қол жеткізуге бағытталған әрекеттің ой-санадағы көрінісі. Мақсат ойлау нәтижесінде болашақты алдын ала болжау арқылы туатын мұрат, ішкі қозғаушы күшті білдіреді. Мақсатқа жету үшін әр түрлі іс-әрекеттер мен қимылдар жасалады.
Әдебиетпен танысу. 2. Жұмыс жоспарын құру. 3. Жоспарды моделді компонентке аудару. Объект: Технологияны оқыту процессіне еңгізу. Пән: Музыка сабағы. 5 сынып(3 тоқсан). Болжам: Егерде біз музыка сабағында жаңа иновациялық технологиялрды пайдаланып, интеграциялық сабақты өткізетін болсақ, балалардың қызығушылығын арттырамыз, себебі интеграциялық сабақ оқушылардың ойлау қабілетін және музыкалық шығармашылығын дамытады. Глосарий Оқыту – адамды өмір мен еңбекке дайындауда білім беру мен игеру, дағдыландыру іс-әрекет процесі. Оқыту процесінде оқу мен тәрбие мақсаттары жүзеге асады. Оқыту – бір-бірімен тығыз байланысты оқытушы мен білім алушының іс-әрекетін жүзеге асыратын екі жақты процесс. Оқытудың мазмұны оның мақсаттарына байланысты. Оқыту мақсаттарын жүзеге асыру үшін түрлі әдістер, құралдар, ұйымдастырудың жаңа формалары қолданылады.
Оқушы - белгілі бір іспен айналысатын адам. Бұл іс сабақ немесе адам қызығатын іс болуы мүмкін. Оқушы бір істі игерумен айналысады. Ол бұл істі жоғарғы деңгейге игергенге дейін оқушы деген атқа ие болады.
Бала - әке-шешенің перзенті, ұрпағы. Жыныс ерекшелігіне қарай ұл, қыз, жас шамасына қарай: нәресте, сәби, бөбек, балдырған, жеткіншек, жасөспірім болып жіктеледі. Ұл-қыздың жарық дүниеге келген сәтінен бастап кәмелетке толғанға дейінгі кезеңі Бала ұғымына сияды.
Форма (Қалып; form) - 1) мәліметтерді ұсыну тәсілі; 2) мәліметтер базасын басқару жүйелеріңде (мысалы, Access-Te) - мәліметтер базасындағы ақпаратты (мәліметтерді) енгізу мен редакциялауға пайдаланылатын дисплей экранына көрнекі түрде ұсыну тәсілі.
Технология - әр салада пайдаланылатын әдіс-тәсілдердің бірлігінің негізі. Педагогикалық технология ғылыми түрде: оқу процесінің мақсатын, әдіс-тәсілдерін, мазмұнын зерттеп жоспарлайтын педагогикалық ғылымның бір бөлігі. Процестік – суреттеу түрі: оқу нәтижесіне жету үшін оқу мақсатын, мазмұнын, әдіс-тәсілдерінің бірлігін суреттеушісі. Процестік – іскерлік түрі: педагогикалық құрал-жабдықтарының бірігіп жұмыс істеуі. Инновация – «жаңа» деген ұғымды білдіреді. Интеграциялық ән сабағы - ән сабағын басқа сабақтармен біріктіре өткізіп, оқушыларды әлемдік музыка мәдениетінің озық үлгілерімен таныстыру, музыкалық шығармашылық ойлауын дамыту. Тақырып – шығарманың негізгі мазмұны. Музыкалық аспап – музыкалық әуендерді орындауға арналған аспап. Ол жеке және топтық орындауға арналған. Әрбір аспап өзінің ерекше дыбыс бояуымен және белгілі бір дыбыс диапазонымен ерекшеленеді. Музыкалық аспаптардың пайда болуы адамзат дамуының алғашқы сатыларынан басталады. Орындалу ерекшеліктері мен дыбыс шығару ерекшелігіне байланысты шертпелі, ысқышпен ойналатын, ұрмалы, үрмелі, сілкіп ойналатын аспаптар болып бірнеше топқа бөлінеді. Жаңа технологиямен интеграциялық оқыту процесіне енгізу диагностикасы 5 сынып. ІІІ тоқсан. Сабақ тақырыбы: «Қазақтың аспаптық музыкасы» Құрманғазы – төкпе күйдің атасы. Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, компьютер, диск, слайд, Портрет, қазақ ұлттық аспап, сызба-кестелер.
Аспаптар (саймандар) панелі (Панель инструментов; toolbar) - 1) Windows жүйесінің әрекеттерді орындау батырмалары орналасқан басқару тақтасы; құрамында опцияның іске қосылғанын (қосылмағанын) көрсететін, әр түрлі әрекеттерді атқаратын көптеген жалаушалар мен қанатбелгілер болады.
Компьютер Компьютер (ағылш. computer - «есептегіш»), ЭЕМ (электрондық есептеуіш машина) - есептеулерді жүргізуге, және ақпаратты алдын ала белгіленген алгоритм бойынша қабылдау, қайта өңдеу, сақтау және нәтиже шығару үшін арналған машина.
Сабақ түрі: Аралас сабақ. Әдіс – тәсілдер: Сұрақ-жауап,баяндау, иллюстративтік суреттеме арқылы түсіндіру, ойын ( сөзжұмбақ) , топтық және компьютормен жұмыс. Сабақ жоспары: Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру: ( топтық жұмыс, сөзжұмбақ шешу, карта бойынша сұрақтарға жауап беру). Жаңа сабақ: а) интерактивтік тақта бойынша сабақ түсіндіру; ә) күй тыңдау; б) күйді талдау: в) нота сауаты; г) воклдық жұмыс ( ән үйрету); 4. Сабақты бекіту. 5. Қорытындылау. 6. Бағалау. 7. Үйге тапсырма беру. Сабақ барысы: Балалар сыныпқа Құрманғазының “Адай” күйімен кіреді. Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу) Үй жұмысын тексеру. (Интерактивтік тақтадағы кроссвордты шешу) Д О М Б Ы Р А 1.Өзбек халқының ән, билерін сүйемелдейтін аспабы. 2. Көлемді музыкалы-драмалық шығарма. 3. Жеке дауысқа арналған лирикалық шығарма. 4. Жыраудың әңгімесі, немесе айтатын жыры. 5. Қобыз пірі кім 6. Әйелдің жіңішке, биік дауысы. 7. Белгілі бір кейіпкердің бейнесін ашатын жеке ән. А Й Т Ы С Әйгілі айтыс ақыны. Күйді орындаушы адам. Ақыл, нақыл сөздері бар тақпақ сазды әуен. Жырды орындаушы адам. Біржанмен айтысқан ақын қыз. Жаңа сабақ түсіндіру Құрманғазы 1823-1896 X1X ғасырдың аса көрнекті композиторы, күй атасы Құрманғазы Сағырбайұлы- теңдесі жоқ ұлы күйші. Ол- өз заманындағы қоғамдық - әлеуметтік қайшылықтарға, зорлық- зомбылыққа қарсы қүресіп өткен адам.
Сазгер, композитор (лат. compositor - құрастырушы) - музыкалық шығармалардың авторы. Бұл термин алғаш рет 16-ғасырда Италияда кең пайдаланыла бастады және сол кезден бастап, батыс еуропа музыка мәдениетінің тәжірибелерінен туындаған "кәсіби жазба дәстүрінің" бейнесі ретінде қабылданады.
Әлеуметтану Әлеуметтану - қоғамның қалыптасуы, жұмыс істеуі және даму заңдылықтары туралы ғылым. Әлеуметтану фактілерді, үдерістерді, қатынастарды, жеке тұлғалардың, әлеуметтану топтардың қызметін, олардың рөлін, мәртебесі мен әлеуметтану мінез-құлқын, олардың ұйымдарының институты.
Қаршадайынан әділетсіздікпен алысып, азапты ғұмыр кешті. Құрманғазы өзі басынан кешкен өмірі мен халықтық мәселелерді «Кішкентай» атты тұңғыш шығармасынан бастап, өмірінің соңына дейін күй тілімен жырлап өтті. Құрманғазы «Кішкентай » күйін Исатай , Махамбет бастаған ұлт- азаттық көтеріліске арнаған. Дарынды күйші ұлы шайқасқа қатыспаса да, халық қайғы-қасіретін,еркіндікті аңсағанел мен ерлер бейнесін айқын суреттеп берді. Құрманғазы- күй өнері арқылы әділетсіздік пен теңсіздікке , озбырлық пен зорлық-зомбылыққа қарсы күрескен дара тұлға.Оның « Серпер», « Сарыарқа », «Адай», «Балбырауын», «Ақбай», « Көбік шашқан», « Кісен ашқан», « Түрмеден қашқан», «Қайран шешем», « Аман бол,шешем , аман бол» және т.б. көптеген күйлері –асыл туындылар. Құрманғазының көптеген күйлері мінезді,шапшаң ырғақты,кең көлемді,домбыраның барлық мүмкіндігіне шақталған болып келеді. Құрманғазы шығармашылығын халық жақсы сақтаған, қазір 60 тан аса күй көпшілікке мәлім. Ұлы күйшіге құрмет ретінде халық аспаптарының мемлекеттік академиялық оркестірі, Алматы мемлекеттік консерваториясына балалар музыкалық мектебіне, жас орындаушылар сайысына оның есімі берілді.
Академия - ғылыми қоғамдардың, мекемелердің, оқу орындарының атауы. "Академия" сөзі гректің Akademos деген мифтік батырының атынан шыққан. Біздің заманымыздан бұрын 4 ғасырда Афины маңындағы "қасиетті бақ" сол батырдың атымен аталып, онда Платон өз шәкірттеріне лекция оқыған.
Консерватория (итал. соnsеrvаtогіо, алғашқы мағынасы - баспана, лат. соnservо - сақтаймыз) - музыка мамандарын даярлайтын жоғары оқу орны. Консерваторияда музыкылық шығармаларды кәсіби орындаушылар (ішекті, үрмелі, халық аспаптарында ойнайтындар, әншілер, дирижерлер), композиторлар, музыка мәдениетінің тарихшылары мен теорияшылары, музыка зерттеушілері даярлауды.
Мемлекет - белгілі бір аумаққа иелік етіп, сол жердегі халықтың еркін дамуына мүмкіндік беретін, қоғам табиғатынан туындайтын ортақ істерді атқаруға қажетті басқарудың жоғарғы дәрежеде ұйымдасқан жүйесі, саяси билік ұйымы.
Құрманғазының « Сарыарқа » күйінің шығу тарихы. Әлі түс болған жоқ,бірақ даланың ыстық күні ауаны қыздырып,күйдіріп тұр.Тып- тыныш жолмен келе жатқан жай,бір қалыпта ат тұяғының дыбысы естіледі. Құлағын қайшылап келе жатқан ат ер үстіндегі адамды тыңдап келе жатқан сияқты. Ер үстіндегі кісі анда-санда артына қарағаны болмаса,самарқау.Иықты,маңдайы кең,бет әлпеті ірі салт аттының үстінде ыстыққа қарамастан,түйе жүнінен жасалған қалың күпі,тері шалбар және малақай киген. Арқасына мылтық ілген,ал алдында қапқа салынған домбыра бар.
Домбыра - қазақ халқының ең кең тараған екі ішекті, көп пернелі музыкалық аспабы. Ол – қазақтар өмірінде маңызды орын алатын, өзіндік музыкалық сипаты бар аспап. Алғаш эпикалық дәстүр шеңберінде жыр, толғау, термелерді сүйемелдеуге қолданылған домбыра кейін аспаптық шығарма – күй жанрының қалыптасуына ықпал еткен.
Ол Сарыарқа жаққа бағыт ұстаған,түске таман жасыл алаңқайға келіп жетті.Атынан түсіп кең алақанымен оның маңдайынан сипап, шілдерлеп жайылуға жіберді. Қимылсыз ауыр ойға батқан жолаушы көкжиекке қарап ұзақ отырды, сонан соң, ұйқылы- ояу кейіппен домбыраны қолына алып,жайлап тарта бастады. Даланың домбыра үні кернеді. Ұлы күйші Құрманғазының күйі «Сарыарқа» осылай туды. Патша үкіметінің қудалауынан соң,ол туған жерінде қала алмайтын болды. «Сарыарқа» сол туған елмен қоштасу күйі. Бірақ мұнда халық мінезі,өмірі ,қадір –қасиеті, ол мекендеген дала бейнесі-барлығы қамтылған. Құрманғазының күйі «Сарыарқа»-халықтың, даланың өзі сияқты кең,өзі сияқты шексіздігін танытатын дауысы. Кеш түсті атын шідерден босатып,домбырасын ерге байлаған жолаушы қайтадан жолға шықты. Енді ол артына қарайлаған жоқ. Тынығып ,әл жинап алған ,аты шабысын үдетті, Артта бұйра-бұйра шаң ғана қалды. Күйді тыңдату (Домбыра – Қадыр Мырзалиев) Екі ішектің бірін қатты, Бірін сәл-сәл кем бұра.
Қадыр Ғинаятұлы Мырзалиев, Қадыр Мырза Әлі (5 қаңтар 1935 жыл, Жымпиты, Орал облысы - 24 қаңтар 2011 жыл, Алматы) - ақын, Қазақстанның халық жазушысы (1995), ҚР Әнұранының сөзін жазған авторлардың бірі.
Қазақ – нағыз қазақ емес, Нағыз қазақ – домбыра. Домбыра – қағып, шертіп ойналатын ішекті музыкалық аспап. Домбырасыз сән қайда. Сөзі: Х.Талғаровтікі Әні: И.Нүсіпбаевтікі Елдің жырын жырлаған, Қайғысын да толғаған. Домбырасыз ешқашан, Жүрекке ем қонбаған. Қайырмасы: Домбырасыз сән қайда, Домбырасыз ән қайда Ән мен күй бар өмірде От та лаулап жанбай ма... . Құрманғазы, Тәттімбет Домбырамен сайраған. Жүрекке от жақсын деп, Елге күйін арнаған. Қ – сы: 3. Абай, Жамбыл, сал Біржан, Таңқалдырып ән салған. Жүрегіңді жандырған, Естіген жан тамсанған. Қ – сы: 4.Домбырамен сөйлеген, Махаббаты халқымның. Жігер беріп күй деген, Шақырады алтын күн. Қ – сы: Қорытындылау: Балалар біз бүгін қандай сабақ өттік Қай күйшімен таныстық Қандай күйлерін білеміз Құрманғазы күйлері орындалу ерекшеліктеріне қарай, күйдің қай түріне жатады Сондықтан Құрманғазы-төкпе күйдің атасы. Бағалау: Үйге тапсырма: « Құрманғазы » тақырыбын мазмұндау. « Домбырасыз сән қайда» әнінің сөзін жаттау. Крассворд жасап келу. Пайдаланылған әдебиеттер: Г.К.
Әдебиет (араб.: асыл сөз‎) - сөз өнері, әлеуметтік мәні бар шығармалар жиынтығы.
Селевко Современные образовательные технологии. Москва «Народное образование» 1998г. Л.В. Скопич «Обучение музыке на интегративной основе». Шымкент. Областной институт непрерывного образования. 2005г. «Музыка» жалпы білім беретін мектептің 5 сынып оқулығы. Алматы «Атамұра» 2001ж Музыка сабағының бағдарламасы

  • Педагогикалық
  • Қадыр Мырзалиев

  • жүктеу 106.36 Kb.