Главная страница
Контакты

    Басты бет


Информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Жакупова Құралай Абдолдақызы

жүктеу 201.17 Kb.



жүктеу 201.17 Kb.
бет1/2
Дата23.03.2017
өлшемі201.17 Kb.

Информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Жакупова Құралай Абдолдақызы


  1   2

Информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспар

Пән мұғалімі: Жакупова Құралай Абдолдақызы


Күні

18.11.2016 жыл

Сыныбы

8 Ә

Сабақ тақырыбы

Шеткері құрылғылар

Мақсаты

Компьютердің шеткері құрылғылары туралы түсінік қалыптастыру. Қосымша құрылғыларды орнату, қосу драйверлері туралы түсінік беру. Оқушылардың ақпараттық сауаттылықтарын дамыту.

Оқыту әдістері

Куббизм, миға шабуыл, деңгейлік тапсырмалар, топқа бөлу, ББҮ кестесі, Блум таксономиясы, Джигсо әдісі

Түйінді идеялар

Компьютердің қосымша құрылғылары, драйверлер

Оқыту нәтижелері

Компьютердің қосымша  құрылғылары туралы түсінік қалыптасады. Компьютердің негізгі және қосымша құрылғылардың  қызметі туралы мағлұмат алып, ақпараттық сауаттылықтары артады.

Сілтеме

8 сынып оқулық, Ғаламтор, интербелсенді тақта, Power Point-та слайдтар, ресурс парақтары.

Көрнекіліктер

компьютер құрылғылары, суреттер, слайд-таныстырылым,

АКТ. Ресурс парақтары, денгейлік сұрақтар.



Дерек көздер

Ақпараттық коммуникациялық технология(АКТ), Интерактивті тақта, Mic.Word бағдарламасы. Оқулық беттері, ресурс парақтары.

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин



Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Көңіл күйлерін сұрап, сабаққа сәттілік тілеймін.

Топқа бөлу

Оқушылар қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.

1 топ – «Принтер»

2 топ – «Модем»

3 топ- «Сканер»

Топбасшыларына бағалау парақтары таратылады



Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады. Оқушылар бір – біріне өзінің айтар тілегін, қошеметін, жағымды қылықтарын білдіріп жағымды ахуал қалыптастырады.

Оқушылар топқа бөлінеді.

Топта өзара әрекет етеді. Бір-бірімен пікір алмасады. Іштерінен көшбасшы шығарады.



Білу

Қызығушылығын ояту

3мин

«Сиқырлы қоржын»

    1. Дербес компьютер дегеніміз не?

    2. Дербес компьютердің минимум тізіміне нелер кіреді?

    3. Процессор дегеніміз не?

    4. Жүйелік блок құрамына нелер кіреді?

    5. Монитордың қандай түрлері бар?

    6. Компьютердің негізгі бөліктерінен басқа қандай құрылғылар түрлерін білесіңдер?

Оқушылар қоржындағы ұпай санына байланысты сұрақтарды таңдап, сұрақтарға жауап береді.
Топбасшысы бағалау парағын толтырып отырады

Түсіну

«Кубизм» әдісі

5 мин


І топ «Кубизм» әдісі
1. Зерттеңіз: Дербес компьютердің сәулеті


2.
Дербес компьютер Дербес компьютер (қысқаша ДК) - компьютердің қазіргі уақытта ең кең тараған түрі болып табылады. Дербес компьютер бір мезгілде бір адамның пайдалануына арналған. Дербес компьютерлердің негізгі екі санаты бар: стационарлық және тасымалы компьютерлер.
Суреттеңіз: Джон фон Нейман принциптері
3.
Қағида немесе принцип (лат. principim – принцип; негіз, алғы бастама) - белгілі білім жүйесінің түп-негізі, алғы бастамасы, абстрактылы түрдегі ең қысқа жалпылама мазмұны. Ғылыми танымда идея, теория, әдіс сияқты таным түрлерімен өзара байланыста тұжырымдалады.
Салыстырыңыз: Программалық басқару принципі мен Жадтың адрестелу принципі


4. Қолданыңыз: Қай принципті қолдар едіңіз
5. Дәлелдеңіз: Неліктен осы принципті
6. Болжаңыз:Болашақта дербес компьютердің қандай түрлері болуы мүмкін


ІІ топ

1. Зерттеңіз: Компьютер конфигурациясы

2.Суреттеңіз: Артур Беркс, Герман Голдтайн, Джон фон Нейманның мақаласы

3. Салыстырыңыз: Екілік принцип және

жадтың біртектілік принципі

4. Қолданыңыз: Қай принципті қолдар едіңіз


5. Дәлелдеңіз: Неліктен осы принципті
6. Болжаңыз: Болашақта дербес компьютерге тағы қандай қосымша құрылғы қосар едің

ІІІтоп
1. Зерттеңіз: Компьютер шиналары

2.Суреттеңіз:USB шинаның артықшылықтары

3. Салыстырыңыз: Шартты көшу принципі

мен тізбектеп программалық басқару принципі

4. Қолданыңыз: Қай принципті қолдар едіңіз
5. Дәлелдеңіз: Неліктен осы принципті
6. Болжаңыз: Болашақта дербес компьютердің қай құрылымын алып тастар едің


Оқушылар өздеріне берілген тапсырмалар бойынша ауызша, жазбаша жауап береді

Топбасшысы бағалау парағын толтырып отырады





Қолдану

«Ойлан, бірік, бөліс»

12 мин

Топтық талқылау

Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтап түсіндіру

ББҮ кестесін үлестіру

Жаңа тақырып бойынша қысқаша мағлұмат беремін.

Әр топ берілген тақырыпшалары жайлы түсіндірме зерттеушілік жұмыс жүргізеді.

Джигсо әдісі бойынша

Топ тапсырмалары:

I «Принтер» тобы – Шеткері құрылғылар

II «Модем» тобына – Принтерлердің қандай түрлерін білесіңдер?

ІІІ топ «Сканер» тобына - Шеткері құрылғылар компьютерге қалай қосылады?


Оқушылар сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады.

ББҮ кестесін толтырады.

Жаңа тақырып жайлы қысқаша мағлұмат алады. Түртіп алу әдісі бойынша керек жерлерін дәптерге түртіп алады.

Топпен жұмыс істейді. Әр топтан оқушылар шығып, тақырыпты қаншалықты меңгергендігін түсіндіреді.

Топбасшысы бағалау парағын толтырып отырады


Сергіту сәті

2 мин

«Полиглот ойыны»

Бүгінгі сабақтағы термин сөздердің ағылшынша айтылуы, жазылуы

Принтер- Printer

Сканер - scanner

Трекбол- trackball

Джойстик- joystick

Сенсорлы экран- touch screen

Динамик- speaker

Фотоаппарат- the camera

Флешка- usb flash drive

Құлаққап- earphone

Микрофон- microphone

Шеткері құрылғылар-Peripheral equipment


Оқушылар берілген термин сөздердің ағылшын аудармасы мен айтылуын айтады


Талдау

Кеңейтілген тапсырма




5 мин


Кеңейтілген тапсырма

Үш топқа да бірдей тапсырмалар беріледі. Әр топ тапсырманы орындап, дәлелдеп жазып көрсету керек.

№ 1 тапсырма

Семантикалық карта

№2 тапсырма

Құрылғылар мен бағдарламаларды атқаратын қызметіне қарай сәйкестендіру

№3 тапсырма Анықтамасын тап

№4 Сақтау құрылғылары




Сипаттайды, салыстырады

Талдайды, ой толғау ұсынады,

дәлелдейді.

Оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады.

Жұптаса отырып оқушылар берілген тапсырмамен жұмыс жасайды. Топтар өзара бір бірін бағалайды.

Топбасшысы бағалау парағын толтырып отырады



Жинақтау

10 мин

  1. Кім шапшаң, ажырата біледі? Электронды жаттықтырушы

  2. Тест тапсырмалары

Компьютерде жекелеген тапсырмалар ұсынылады

Компьютерде оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін тиянақтап, қорытындылайды.

Топбасшысы бағалау парағын толтырып отырады



Бағалау

3 мин

Критерий арқылы өзара бағалаудың қорытынды бағасын шығарамын

Топбасшысы бағалау парағының қорытындысын шығарады

Үйге тапсырма

2 мин

Тақырып бойынша эссе жазып келу

Келесі оқуға арналған тапсырмалар

Келесі тақырыпты қарау.


Күнделікке жазады.

Сұрақтар болса сұрайды.



Рефлексия

2мин

ББҮ кестесін толтыру


Оқушылар ББҮ кестесін толықтырады



Не білемін?

Нені білгім келеді?

Не білдім?












Не білемін?

Нені білгім келеді?

Не білдім?












Не білемін?

Нені білгім келеді?

Не білдім?












Не білемін?

Нені білгім келеді?

Не білдім?












Не білемін?

Нені білгім келеді?

Не білдім?












Атқаратын қызметі құрылғылары

Негізгі енгізу құрылғысы

Қосымша шығару құрылғысы

Негізгі шығару құрылғысы

Қосымша енгізу

құрылғысы

монитор













тышқан













принтер













пернетақта













плоттер













сканер













микрофон















Атқаратын қызметі құрылғылары

Негізгі енгізу құрылғысы

Қосымша шығару құрылғысы

Негізгі шығару құрылғысы

Қосымша енгізу

құрылғысы

монитор













тышқан













принтер













пернетақта













плоттер













сканер













микрофон















Ақпаратты енгізу құрылғылары

1Компьютер құрамына кіретін құрылғыларды басқаруға арналған бағдарлама

Ақпаратты шығару құрылғылары

2магниттік дискілер, флэш - жады

Ақпаратты жинақтауыштар

3модем, колонка , микрофон, бейнекамера

Байланыс және мультимедиа құрылғылары

4сканер , пернетақта, графикалық планшет, тышқан

Драйвер

5Принтер, графиксалғыштар



Ақпаратты енгізу құрылғылары

1Компьютер құрамына кіретін құрылғыларды басқаруға арналған бағдарлама

Ақпаратты шығару құрылғылары

2магниттік дискілер, флэш - жады

Ақпаратты жинақтауыштар

3модем, колонка , микрофон, бейнекамера

Байланыс және мультимедиа құрылғылары

4сканер , пернетақта, графикалық планшет, тышқан

Драйвер

5Принтер, графиксалғыштар



Ақпаратты енгізу құрылғылары

1Компьютер құрамына кіретін құрылғыларды басқаруға арналған бағдарлама

Ақпаратты шығару құрылғылары

2магниттік дискілер, флэш - жады

Ақпаратты жинақтауыштар

3модем, колонка , микрофон, бейнекамера

Байланыс және мультимедиа құрылғылары

4сканер , пернетақта, графикалық планшет, тышқан

Драйвер

5Принтер, графиксалғыштар



Құрылғылар

Қызметі

1 ЖҮЙЕЛІК БЛОК

Ақпаратты қағаз бетіне шығарады

2 МОНИТОР

Дыбыс енгізетін құрылғы

3 ТЫШҚАН

Ақпаратты енгізу құрылғысы

4 ПЕРНЕТАҚТА

Пернетақтаның жұмысын жеңілдетеді

5 ПРИНТЕР

Графикалық ақпараттарды компьютерге енгізеді

6КОЛОНКА

Ақпараттық процестерді жүзеге асырады

7 СКАНЕР

Ақпаратты шығаратын құрылғы

8 МОДЕМ

Дыбыс шығаратын құрылғы

9 МИКРОФОН

Интернет желісіне қосылады



Атқаратын қызметі құрылғылары

Ішкі сақтау құрылғысы

Сыртқы сақтау құрылғысы

Флеш жады







Жедел жады







CD дискі







Қосымша қатқыл диск







DVD дискі







Қатқыл диск







Тұрақты жады







Дискета









Атқаратын қызметі құрылғылары

Ішкі сақтау құрылғысы

Сыртқы сақтау құрылғысы

Флеш жады







Жедел жады







CD дискі







Қосымша қатқыл диск







DVD дискі







Қатқыл диск







Тұрақты жады







Дискета









Атқаратын қызметі құрылғылары

Ішкі сақтау құрылғысы

Сыртқы сақтау құрылғысы

Флеш жады







Жедел жады







CD дискі







Қосымша қатқыл диск







DVD дискі







Қатқыл диск







Тұрақты жады







Дискета







Принтер

Сканер

Модем

І топ «Кубизм» әдісі
1. Зерттеңіз: Дербес компьютердің сәулеті


2.Суреттеңіз: Джон фон Нейман принциптері
3. Салыстырыңыз: Программалық басқару принципі мен жадтың адрестелу принципі


4. Қолданыңыз: Қай принципті қолдар едіңіз?
5. Дәлелдеңіз: Неліктен осы принципті қолдайсыз?
6. Болжаңыз: Болашақта дербес компьютердің қандай түрлері болуы мүмкін деп ойлайсыз?



ІІ топ «Кубизм» әдісі

1. Зерттеңіз: Компьютер конфигурациясы

2.Суреттеңіз: Артур Беркс, Герман Голдтайн, Джон фон Нейманның мақаласы

3. Салыстырыңыз: Екілік принцип және жадтың біртектілік принципі

4. Қолданыңыз: Қай принципті қолдар едіңіз?
5. Дәлелдеңіз: Неліктен осы принципті қолдайсыз
6. Болжаңыз: Болашақта дербес компьютерге тағы қандай қосымша құрылғы қосар едіңіз

  1   2


жүктеу 201.17 Kb.