Главная страница
Контакты

    Басты бет


Информатика пәні мұғалімі: Жексенгалиев Нуршат Амантаевна Тақырыбы: Есептеуіш техникасының даму тарихы

жүктеу 70.54 Kb.



жүктеу 70.54 Kb.
Дата29.03.2017
өлшемі70.54 Kb.

Информатика пәні мұғалімі: Жексенгалиев Нуршат Амантаевна Тақырыбы: Есептеуіш техникасының даму тарихы



Маңғыстау облысы, Қарақия ауданы, Болашақ селолық округі №10 орта мектебі

Информатика пәні мұғалімі: Жексенгалиев Нуршат Амантаевна

Тақырыбы:«Есептеуіш техникасының даму тарихы.

Электронды-есептеуіш машиналарының буындары»

Мерзімі: 23.10.2015 ж.

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Оқушылардың есептеуіш техникасының даму тарихы: есептеудің тарихы, есептеудің ыңғайы мен құрылысы, есептеуіш техникасының дамуына өз үлесін қосқан ғалымдар туралы білімін қалыптастыру;
Оқушы - белгілі бір іспен айналысатын адам. Бұл іс сабақ немесе адам қызығатын іс болуы мүмкін. Оқушы бір істі игерумен айналысады. Ол бұл істі жоғарғы деңгейге игергенге дейін оқушы деген атқа ие болады.
Ғалым (араб.: عالِم‎ - а́лим) - сөзі арабтың а́лим: (дінді) оқыған, оқымысты адамдарына арнап қолданылатын сөзі.


Ә) Дамытушылық: «Информатика» пәніне деген оқушылардың қызығушылықтарын арттыру;

Б) Тәрбиелік:Оқушыларды сауатты түрде сөлей білуге, өзойын жеткізе алуға, компьютерлік терминдерді дұрыс қолдана білуге тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс: тарих, физика

Сабақтың көрнекілігі:дербес компьютерлер, мультимедиалық проектор, Windows ОЖ, материалды көрсету үшін презентациялар.
Мультимедиа (Multimedia) - компьютерде дыбысты, ақпаратты, тұрақты және қозғалыстағы бейнелерді біріктіріп көрсету үшін жинақталған компьютерлік технология. Ол ақпаратты кешенді түрде бейнелеуді - мәліметтерді мәтіндік, графикалық, бейне-, аудио- және мультипликациялық түрде шығаруды - жүзеге асырады.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу; сабақтың тақырыбын, мақсатын және міндеттерін айту; топқа бөлу.

(оқушыларды бірнеше бөлікке бөлінге алғашқы есептеуіш машиналарды суреттерін құрау арқылы топқа бөлу)

Топ аттары: «Лейбниц»

«Паскаль»

ІІ. Үй тапсырмасы.

Алғашқы есептеуіш машиналады жасаған ғалымдар туралы ақпарат дайындап келу.

Сурет, бөлмедегі сурет. Сурет әртүрлі бояулармен: акварельмен (қағазға немесе картон), майлы бояумен (холстқа, картонға, ағашқа), пастельмен (ерекше түрлі-түсті қарындаштармен қағазға немесе картонға) салынады.
Ақпарат (лат. informatio - түсіндіру, мазмұндау) ұғымы күнделікті өмірден бастап техникалық салада пайдаланылатын көп мағыналы ұғым. Жалпы алғанда бұл ұғым шектеу, байланыс, бақылау, форма, инструкция, білiм, мағына, құрылым, бейнелеу, сезіну тағы басқа ұғымдармен тығыз байланысты.



  • «Джон Непер»

  • «Готфрид Вильгельм Лейбниц»

  • «Джон фон Нейман»

  • «Блез Паскаль және оның машинасы»

ІІІ. Жаңа сабақ.

Компьютерлер біздің өмірімізге ерте кезден енген. Олар әлемге түпкілікті еніп, адамдардың мүмкіндіктерін өзгертті. Компьютер біздің өмірімізді айтарлықтай жеңілдетті. Кей жағдайда біз өмірімізді компьютерсіз және интернетсіз елестете алмаймыз. Компьютер мүмкіндіктерінің жедел дамуына сәйкес информатика пәні де қызықты болуда.Көптеген дамыған елдерде алғашқы машинаның үлгілері сақталған мұражайлар бар.

Дамыған елдер - индустриалды және ғылыми-техникалық төңкеріс кезеңін басынан өткерген, экономикада, мәдениетте және саяси-әлеуметтік құрылымда едәуір жоғары деңгейге көтерілген елдер.

Бүгін сабақта біз жаңа ІІ-бөлімді, яғни «Компьютер – ақпаратты өңдеу құралы» деп аталады. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Есептеуіш техниканың даму тарихы.

Блок тақырыбы (Заголовок блока; block header) - блоктың басында орналасып, ол жайлы мәліметтер беретін және операциялық жүйеде қолданылатын арнайы жазба. Мысалы, блок тақырыбында оған кіретін логикалық жазбалар саны көрсетілуі мүмкін.
Электронды-есептеуіш машиналадың (ЭЕМ) буындары». Оқулықтан § 2.1 және § 2.2 ашасыңдар.

Есептеуіш техниканың даму тарихы бірер ғасыр бүрын басталған және олардың дамуын төрт кезеңге бөлуге болады: қол саусақтарымен санау, механикалық, электромеханикалық және электрондық.

Қараңдаршы оқулықта 12-суретте нелер көрсетілген?

c:\users\user\documents\scanned documents\6.jpeg

Қол саусақтарымен санау кезеңі
Қол саусақтарымен санау басталған кезең, ол біздің заманымыздан бұрынғы 50 мыңжылдықтан бастап XVII ғасырға дейінгікезеңді алады, яғни есептеуіш техникасының дамуы адазат өркениетінің дамуына бастау алған. Есептеу үшін әр халықта түрлі тәсіл пайдаланылды: қол саусақтары, таңбалар, ағаш таяқшалар, ұсақ тастар, түрлі дәндер, түйілген түйіншектер, шот, таспиық, т.б. содан кейін санау құралдары пайда бола бастады. Ғалымдардың кейбірі есепшот ең алғаш рет Қытайда пайда болған десе, кейбір оқымыстылар ертедегі Египетте, жекелеген зерттеушілер ежелгі Гекияда қолданылған деген пікірде. Мұндай санау құралдарын ггректер мен еуропалықтар «абак», жапондықтар «серобян», ал қытайлықтар «суан-пан» деп атаған. Осылардың қатарына орыстардың есепшоттарын жатқызуға болады.

Еуропалықтар-Еуропаның тұрғындары немесе Еуропадан тыс жерде өмір сүретін еуропалық халық. Сонымен қатар бұл термин қазіргі кезде Еуропада басым, және бұрын Солтүстік Америкада және Кіші Азияда басым болған Еуропалық нәсілді халықты және Еуропа одағының азаматтарын сипаттауда қолданылады.
Құрал (Инструмент; лат. instrumentum - құрал, қару) - 1)адам еңбегінің құралы немесе өнеркөсіптік кәсіпорын жағдайындағы жұмысқа арналған машинаның атқарушы механизмі.
Жапондар (жапон. 日本人 Nihonjin/Nipponjin, 日本民族 nihon-minzoku, яғни күншығыс елінің адамдары) - ұлт, Жапонияның байырғы халқы. Жалпы саны 125 млн. адам (1995). Оның 123 млн-ы Жапонияда тұрады. Сондай-ақ, АҚШ-та (1,2 млн), Бразилияда (1,5 млн), Перуде, Канадада (99 мың), Аргентинада да бар.
Орыстар - ұлт, Ресей Федерациясының негізгі халқы. Шығыс славян тайпасы байырғы заманнан русь атанған да, ежелден көршілер түрік тайпасы оларды орыс деп атап кеткен.


c:\users\user\documents\scanned documents\7.jpeg

Механикалық кезең
Механикалық кезең XVII ғасырда механиканың дамуына сәйкес шықты. Бұл кезеңді есептеудің механикалық элементтері қолданылған есептеу құрылғылары мен құралдары жасала бастады. Паскаль, Лейбниц арифмометрі, Бэббидж аналитикалық машинасы және т.б. құралдар арифметикалық төрт амалдарды ғана орындай алатын.
Арифметика (грек. arіthmētіkē, arіthmos – сан) - сандар (бүтін және бөлшек) және оларға қолданылатын амалдар туралы ғылым (грекше arіthmetіke, arіthmos – сан).

c:\users\user\documents\scanned documents\7.jpeg

Электромеханикалық кезең

Электромеханикалық кезеңнің дамуы 60 жылға ғана созылды. Ол Г. Холлерит құрастырған бірінші перфорациялық машинасына бастап (1887 ж.) алғашқы электронды-есептеуіш машинасына (ЭЕМ) ENIAK (1946 ж.) дейінгі аралықты қамтиды.

Электромеханикалық есептеуіш құралы сол кезеңнің жаппай есеп жүргізуіне өте қолайлы болды. Электромеханикалық кезеңде Бэббидж идеясымен программалық басқаруға бейімделген әмбебап есептеуіш машинасы жасалып, оның негізінде есептеуіш техникасының электрондық даму кезеңіне аяқ басты.

c:\users\user\documents\scanned documents\10.jpeg
Электрондық кезең ХХ ғасырдың 50-жылдарынан бастап дами бастады. Бұл кезеңнің негізгі құралы үлкен электронды-есептеуіш машиналар (ЭЕМ) болып табылады. Осы ЭЕМ-нің негізінде басқарудың автоматтандырылған және ақпараттық іздеу жүйелері құрылды.

c:\users\user\documents\scanned documents\10.jpegc:\users\user\documents\scanned documents\10.jpegc:\users\user\documents\scanned documents\10.jpegc:\users\user\documents\scanned documents\10.jpeg
Компьютерлік кезең ХХ ғасырдың 80-жылдарының ортасында дами бастады. Нақтылай айтқанда кәсіби мақсатта және күнделікті өмірде пайдалану үшін стандартты программалармен жабдықталған дербес компьютерлер пайда болды.

Дербес компьютер (қысқаша ДК) - компьютердің қазіргі уақытта ең кең тараған түрі болып табылады. Дербес компьютер бір мезгілде бір адамның пайдалануына арналған. Дербес компьютерлердің негізгі екі санаты бар: стационарлық және тасымалы компьютерлер.

ЭЕМ-нің буындары – есептеуіш техникасының архитектурасы мен техникалық міндеттерінің даму кезеңі. Буындардың алмасуы және элементтік базаға өтумен байланысты және ол үдеріс ЭЕМ-нің негізгі сипаттамаларының даму деңгейіне сәйкес жүргізіледі.

Даму - қайталанбайтын, заңды және бағытты өзгерістерді білдіретін философиялық ғылыим категория. Ол қалыптасу категориясымен салыстырғанда анағұрлым нақты.




ЭЕМ-нің жаңа буындары



Жаңа программалық қолданба

Жаңа өндірістік технологиялар

Жаңа қолданусаласы

Жаңа элеметтік база




Даму буындары

ЭЕМ суреттері

Элементтік база

Элементтік базаның кескіндері

Қолдану жылдары

І

c:\users\user\documents\scanned documents\8.jpeg

Электрондық шамдар

c:\users\user\documents\scanned documents\8.jpeg

1946-1956

ІІ

c:\users\user\documents\scanned documents\9.jpeg


Транзисторлар

c:\users\user\documents\scanned documents\9.jpeg


1956-1964

ІІ

c:\users\user\documents\scanned documents\9.jpeg


Кіші көлемдегі интегралды микросхемалар

c:\users\user\documents\scanned documents\9.jpeg

1964-1971

IV

c:\users\user\documents\scanned documents\9.jpeg

Микропроцессорлар

c:\users\user\documents\scanned documents\9.jpeg


1971 жылдан осы уақытқа дейін

V

c:\users\user\documents\scanned documents\9.jpeg


Өте үлкен интегралдық схемлар, жасанды интеллект элементтері

c:\users\user\documents\scanned documents\9.jpeg

Болашақта

Осындай компьютерлерге қол жеткізу үшін көптеген ғалымдар көп еңбек сіңірген. Қазір «Қай ғалым?» ойыны.



Ойынның шарты экранда ғалымның суреті көрсетіледі, сол ғалымның кім екенін таныған оқушы үйге берілген тапсырма бойынша сол ғалым туралы жинаған мағұлматын береді.Бір ескеретін жағдай, алдарында берілген «Бағалау бетшесі» ол әр топ басшысы өзінің топ мүшелерімен ақылдаса отырып, келесі топ мүшелерінің үй тапсырмасын бағалайды.
Тақтамен жұмыс. Сөзжұмбақ шешу

  1. Төрт амалды ғана орындайтын есептеуіш техникасын ойлап тапқан ғалымдардың бірі(Паскаль)

  2. ХХ ғасырдың 50- жылдарында дамыған кезең? (электрондық)

  3. Информацияның заңдылықтарын зерттейтін ғылыми білімдер саласы.(информатика).

  4. 1971 жылдан бастап қазіргі уақытта пайдаланып жүрген элементтік база. (микропроцессор)

  5. Компьютер атасы Бэббидждің есімі. (Чарль)

  6. ХХ ғасырдың 80-жылдарының ортасында дами бастаған кезең (компьютерлік)

  7. Сурет салуға арналған программма. (пайнт).

  8. ХVІІ ғасырда қандай кезең белең алды?(механикалық)

  9. Ертеде санау құралдарын жапондықтар не деп атаған?(серобян)


Сегіту сәті.

Сабақты бекіту. Дәптермен жұмыс

«Информатикалық диктант» сұрақ-жауап

  1. Ең алғашқы санау құрылғысы. (саусақтар)

  2. Дамудың І-ші буынындағы элементтік база. (Электрондық шам)

  3. ХХ ғасырдың 80-жылдарында қай кезең белең алды? (компьютерлік)

Бағалау. Оқушылардың бағалау бетшедегі бағалары мен мүғалімнің бағаларын талдай отырып, оқушыларды бағалау.
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқып, түсінік айту.

Бағалау парағы




Аты-жөні

Үй тапсырмасы

Тақтамен жұмыс

Дәптермен жұмыс

1














2














3














4














  • Тақырыбы: «Есептеуіш техникасының даму тарихы. Электронды-есептеуіш машиналарының буындары» Мерзімі
  • Ә) Дамытушылық
  • Пән аралық байланыс
  • Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі.
  • Қол саусақтарымен санау кезеңі Қол саусақтарымен санау басталған кезең
  • Механикалық кезең Механикалық кезең
  • Электромеханикалық кезең
  • Сегіту сәті. Сабақты бекіту. Дәптермен жұмыс «
  • Бағалау.

  • жүктеу 70.54 Kb.