Главная страница
Контакты

    Басты бет


Сабақтыңтақырыбы Байланыс құралдарының дамуы Сабақтың мақсаты

жүктеу 54.86 Kb.



жүктеу 54.86 Kb.
Дата17.09.2017
өлшемі54.86 Kb.

Сабақтыңтақырыбы Байланыс құралдарының дамуы Сабақтың мақсаты



Тараз политехникалық колледжі

Физика және арнайы пәндерінің оқытушысы

Молдабекова Лаззат Бегдильдаевна

Тараз қаласы.


Сабақтыңтақырыбы Байланыс құралдарының дамуы

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Студенттерге адамзат  тіршілігімен  бірге жетіліп келе жатқан  байланыс құралының ашылутарихын, маңызын, ғылыми – техникалық  прогресс дамуындағыжетістіктермен   таныстыру.

Құрал (Инструмент; лат. instrumentum - құрал, қару) - 1)адам еңбегінің құралы немесе өнеркөсіптік кәсіпорын жағдайындағы жұмысқа арналған машинаның атқарушы механизмі.

б) дамытушылық: алдын-ала тапсырмалар беру ізденіске  құштарлықтыдамыту.

в) тәрбиелік: ғылыми  дүниетанымдылығынарттыру, өзбетімен  ізденудағдысынқалыптастыру.



Сабақтыңтүрі, әдісі: Дәстүрліемес  топ аралық  жарыс түріндегі   жеті кезеңін  қолданатын  қайталау-толықтыру сабағы.

Пәнаралық байланыстылығы: әдебиеттарихинформатика, экология.

Сабақтың көрнекілігі: кодоскоп, Морзе әліппесінен бастап, байланы сқұралдарының түрлері,  интернет желісіне  қосылған компьютер ж.т.б.
Компьютер Компьютер (ағылш. computer - «есептегіш»), ЭЕМ (электрондық есептеуіш машина) - есептеулерді жүргізуге, және ақпаратты алдын ала белгіленген алгоритм бойынша қабылдау, қайта өңдеу, сақтау және нәтиже шығару үшін арналған машина.

Сабақтыңбарысы:

а)Ұйымдастырукезеңі. Студенттердің сабаққа қатысуы, даярлығы, шағын топтарға бөлініп отырулары.

б) Жаңа сабақпентаныстыру.

Сабақ кезеңдерін қолдану. Жаңа тақырыпты анықта уүшін І кезең  қолданылады.

Блок тақырыбы (Заголовок блока; block header) - блоктың басында орналасып, ол жайлы мәліметтер беретін және операциялық жүйеде қолданылатын арнайы жазба. Мысалы, блок тақырыбында оған кіретін логикалық жазбалар саны көрсетілуі мүмкін.


1.  Индукция кезеңі (ойбағыт)

Индуктор – столдарға байланы сқұралдары  түрлері қойылады. 

«Өнер - білім бар жұрттар»  өлеңінен үзінді жазылып  ілінеді және байланыс құралдарының  электротехникалық  шартты графикалық  белгіленулері көрсетіледі.

Тапсырма: а) бұл заттар  және электротехникалық шартты графикалық  белгіленулер  нені білдіреді. .

б) Тақтаға сабақтың тақырыбы мақсаты мен жазылады.

2.  Өзіндікқұрастыру (самоконструкция) Негізгі тапсырма  жазылған  қағаздар шағын  топтарға  беріледі. Әр топ студенті берілген тапсырма мәтіні мен  танысады.

І. Топ  тапсырмасы.

Байланыс құралдарының  түрлері, жұмыс істеу принциптері.

Қағида немесе принцип (лат. principim – принцип; негіз, алғы бастама) - белгілі білім жүйесінің түп-негізі, алғы бастамасы, абстрактылы түрдегі ең қысқа жалпылама мазмұны. Ғылыми танымда идея, теория, әдіс сияқты таным түрлерімен өзара байланыста тұжырымдалады.

ІІ топ тапсырмасы.

Байланыс құралдарының ашылу, даму тарихы.

ІІІ топ тапсырмасы.

Қазақстанда байланыстың дамуы туралы не білесіз?

3.  Топты құрастыру (социоконструкция)

Жұптаса  отырып  және  шағын топ ішінде тапсырманы талдау, бір-біріне  айтып беруі, дайындығы.



4. Әлеументтендіру (социология) кезеңі.

а) студенттің алған тапсырмасы бойынша араласып отыруы.

б) әр топтан келген студент өз білімін ортаға салып, шағын топ ішінде толық  әңгіме құрастыру.

Жалпы «tele» - сөзі грек тілінен аударғанда «алыс» деген мағынаны білдіреді.

Грек (ελληνικά - гректердің ана тілі, Балқан түбегіне тән Үнді-Еуропалық тіл. Үнді-Еуропалық тілдер ішінде тәуелсіз, жеке тармақ құрайды. Бұл тіл 34 ғасырлық жазбаша құжатталған тарихы бар Үнді-Еуропалық тілдердің ең ежелгісі..
Сонда: телеграф – (tele- алыс, графе – жазамын) – әріп арқылы цифр түріндегі хабардың және олардың қабылдау пунктіне  міндетті түрде жазылуы.

Телефон (tele – алыс, фоне – дыбыс) – электр қуаты мен сым арқылы алыстан  сөйлесудің  техникалық аппараты.

Радио – электромагниттік толқын тарату арқылы ара қашықтыққа сигнал беру тәсілі.

Электромагниттік толқындар - байланыс тізбегін құрайтын екі сымның арасындағы электрлік және магниттік өрістер бір-бірімен белгілі бір электромагниттік энергия мөлшерінде байланыста болатын толқын.

Теледидар – электромагниттік  толқынарқылы алыстағы бейнені көрсететін  радиотехникалық құрал.

Интернет – компьютер арқылы еларалық байланысқа, ақпаратқа шығу.

Ақпарат Ақпарат (лат. informatio - түсіндіру, мазмұндау) ұғымы күнделікті өмірден бастап техникалық салада пайдаланылатын көп мағыналы ұғым. Жалпы алғанда бұл ұғым шектеу, байланыс, бақылау, форма, инструкция, білiм, мағына, құрылым, бейнелеу, сезіну тағы басқа ұғымдармен тығыз байланысты.

Телекс – абоненттің хабарласудың  халықаралық желісі.

Телефакс – бейне хат -байланыстың  автоматты, компютерлік (факсимельдік фототелеграф) желісі.

Лазер – ғарыштық байланыс.

Елімізде тұңғыш радиостанция қай жерде салынды, қалай жұмыс істеді?

2  Қазақстанда радиорелеліжелі қашан қосылды?

Теледидар хабары елімізге қашан жетті?

Фототелеграф (фото… және телеграф) - кескіндер (фотография, сызба, сурет) мен әр түрлі мәтіндік мәліметтерді (мыс., газет) қашықтыққа электрлік тәсілмен беретін байланыс түрі. Қабылдау орнында берілген кескіннің көшірмесі кейбір бөлшектердің пішіні мен реңі сақталған күйінде алынады.
Радиостанция - радиосигналды беруге (қабылдауға) арналган радиотехникалық қондырғылар немесе радиоаппаратуралар жиынтығы. Тек радиотаратқыштардан тұратын - беруші, тек радиоқабылдағыштардан тұратын - қабылдаушы немесе біріктірілген қабылдаушы-беруші радиостанциялар болуы мүмкін.
Теледидар Теледидар - телехабар бағдарламаларындағы бейне мен дыбыстық сүйемелдеудің радио сигналдарын күшейту мен түрлендіруге арналған теле, радиоқабылдағыш теледидар түрлі түсті, ақаласықара кескінді, стационарлы және тасымалды болып ажыратылады.

4  «Дүниежүзілік  өрмек» деп нені білесің?

5.  Жарнамалау (афиширование)

а)  «Іскерлікойын»,студенттің  Морзе әліппесінен бастап интернетпен жұмыс істей алумашығынан жарыс.

б)  жоғарғы жиілікті электромагниттік толқынның  биологиялық  әсері және  олардан  қорғану туралы қысқамерзімді пікір  алмасулары.

1. компьютер алдында  қанша уақыт отырамыз?

2. теледидарды дұрыс көребілесіңдерме?

3. ұялы телефон –кішкентай радиостанция екенін естесақтаңыздарж.т.б.

Ұялы телефон - радиожелі арқылы байланыс жасауға арналған құрал.



6.  Үзіліс (разрыв) кезеңі

Әроқушы бірсәт ойға кетіп бүгінгі алған білімін  бұрынғы білімімен салыстырады.



7.  Ойтүйін (рефлекция) кезеңі.

Бүгінгі сабақ  және тақырып  бойынша  қорытынды жасау.

а)  нені бұған дейін білдім

б)  нені бүгінгі  сабақта білдім



в)  нені әлі де білемін.

8.  Үйтапсырмасы.

Тапсырма  деңгейлік түрде беріледі. Негізгі топтағы  оқушыларға жаңа материалдармен  қосымша деректер  төмендегі әдебиеттерден  ұсынылады.

  • 1. Индукция кезеңі (ойбағыт)
  • 2. Өзіндікқұрастыру (самоконструкция)
  • 3. Топты
  • 4. Әлеументтендіру (социология) кезеңі.
  • 5. Жарнамалау (афиширование)
  • 6. Үзіліс (разрыв) кезеңі
  • 8. Үйтапсырмасы. Тапсырма деңгейлік түрде беріледі. Негізгі топтағы оқушыларға

  • жүктеу 54.86 Kb.