Главная страница
Контакты

    Басты бет


Сабақтың тақырыбы Вирусқа қарсы қауіпсіздік

жүктеу 82.93 Kb.



жүктеу 82.93 Kb.
Дата17.04.2018
өлшемі82.93 Kb.

Сабақтың тақырыбы Вирусқа қарсы қауіпсіздік



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Ахмет Байтұрсынов атындағы МДШО бар орта мектебі КММ

Күні: 18-20.10.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Дандигулова Мадина

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Бөлім: Жүйелер және қауіпсіздік




Сабақтың тақырыбы


Вирусқа қарсы қауіпсіздік




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.2.1 компьютерді зиянды программаларды қорғау


Сабақтың мақсаты

Компьютерлік вирустарды, антивирустарды жіктеу Компьютерді вирусқа тексеру

Бағалау критерийлері

Компьютерлік вирустардың, антивирустардың жіктейді

Компьютерді вирусқа тексереді

Тілдік мақсат


Резиденттік вирустар, резиденттік емес вирустар, "ұстағыш-вирустар", "логикалық бомбалар", "құрттар", "троян аттары", детектор программалар, доктор программалар, ревизор программалар, сүзгі программалар

Құндылықтарды

дарыту


Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы

Пәнаралық

байланыстар

Биология пәні

Алдыңғы меңгерілген білім

2.2 Вирустан қорғау қауіпсіздігі(5 сынып)




Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин



"Кубизм" әдісі. Алдыңғы білімдерін еске түсіру.

1. Вирус дегеніміз не?

2. Компьютерді қалай вирустан қорғаймыз?

3. Неліктен антивирустық программаларды үнемі жаңартып отыру керек?

4. Қандай компьютерлік антивирустарды білесіңдер?

5. Вирустардың таралу көзі

6. Өздерің қандай антивирустық программаны қолданасыздар?
Топқа бөлу: Қиылған суреттер арқылы

1-ші топ "Вирус" 2-ші топ "Антивирус"


https://go3.imgsmail.ru/imgpreview?key=2411821fff401116&mb=imgdb_preview_1602

картинки по запросу вирус картинки

картинки по запросу антивирус картинки

Сабақтың ортасы

15 мин


18 минут


"Миға шабуыл" әдісі



Тапсырма1.

Вирустың жіктелуі және вирусқа қарсы программалар мәтінін жеке оқып, топта талдап графикалық органайзерді пайдаланып ойларыңызды түсіріңіздер



«Кластер» әдісі
Вирустардың жіктелуі


Вирусқа қарсы программалар



Критерийhttp://www.vladtime.ru/uploads/posts/1290665759_svetofor.jpg

дескриптор

компьютерлік вирустарды, антивирустарды жіктейді

1. Компьютерлік вирустарды жіктеді

2. Антивирустарды жіктеді





Қ. "бағдаршам" әдісі бірін - бірі бағалау
Тапсырма 2 Жеке жұмыс. "Кім жылдам?.." әдісі

Интернеттен вирустық программаларды іздеңіздер, тапқан прорамманы компьютерге орналастырып, компьютерді вируска тексеріңіздер.



Критерий

дескриптор

Компьютерді вирусқа тексереді

1. Интернеттен вирусқа қарсы программаны іздеді

2. Программаны компьютерге орналастырды

3. Компьютерді вирусқа тексерді

Қ. "Бас бармақ" әдісі өздерін бағалайды



Тапсырма 3.

Саралап оқытудың тәсілдерін қолдана отырып тапсырмалар орындату. Тапсырма тәсілі

1. Компьютерлік вирус дегеніміз...

А. өшіруге мүмкіндік болмайтын файлдар;

Ә. белгілі бір кеңейтілімі бар файлдар;

Б. өзіндік көбейтуге негізделген программа;

С. компьютерді өшіргеннен кейін жедел жадта сақталатын программа

2. Компьютерлік вирустар орналасқан орындарына қарай топтарға бөлінеді?

А. резидентті, резидентті емес;

Ә. желілік, файлдық, жүктелетін;

Б. зиянсыз, қауіпсіз, өте қауіпті;

С. макро, құрттар, макрос

3. AVP-бұл...

А. вирус таратушы программа;

Ә. дискте орын үнемдеу үшін файлдарды сығымдаушы программа;

Б. вирусқа қарсы программа

В. сығымдаушы программа

4. Вирусқа қарсы программа қайсысы?

А. Paint, Блокнот;

Ә. Nod32, Касперский;

Б. WinZip, WinRaR,

В. Access, Power Point

5. Вирустар қандай топтарға бөлінеді?

А. стандартты, қолданбалы;

Ә. мәтіндік, кестелік;

Б. базалық, көрмелік;

В. резидентті, резидентті емес





«Информатика 7» оқулығы Алматыкітап баспасы, авторлары:

Р.А.Қадырқұлов

А.Д.Рысқұлбекова

Оқулық 30бет

«Бағдаршам»

Компьютермен жұмыс

картинки по запросу бас бармақ

Сабақтың соңы

2 мин



«SMS»

Оқушылар қағазға сызылған уялы телефондарға достарына сабақтың қалай өткені туралы, өзінің сабаққа қалай қатысқаны туралы SMS жазулары керек.

http://img0.liveinternet.ru/images/attach/d/1/133/397/133397820_cartoonphone.jpg


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Қабілетті оқушы барлық тапсырманы орындап шықса қосымша саралау тапсырмасын дайындадым


Сабақ барысында келесі белсенді әдіс -тәсілдер қолданылды. Мысалы «Кластер», «Бағдаршам» , "Бас бармақ" өзін бағалау, өзара бағалау парақшасы, әңгіме.


Техника қауіпсіздік ережесін қайталап шықты.

 



Сабақ бойынша рефлексия: 1. Сабақ (oқу мақсаттары) шынайы ма? Бүгін oқушылар не білді? Сыныптағы аxуал қандай бoлды? Мен жoспарлаған саралау тиімді бoлдыма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Жалпы бағалау
2. Қандай екі нәрсе табысты бoлды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

3. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

  • Күні: 18-20.10.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Дандигулова Мадина
  • Құндылықтарды дарыту
  • Пәнаралық байланыстар
  • Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері
  • Тапсырма 3. Саралап оқытудың тәсілдерін қолдана отырып тапсырмалар орындату. Тапсырма тәсілі
  • Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз
  • Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
  • Сабақ бойынша рефлексия
  • Жалпы бағалау 2. Қандай екі нәрсе табысты б o лды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1: 2
  • Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет

  • жүктеу 82.93 Kb.