Главная страница
Контакты

    Басты бет


Сабақ мақсаты : Оқушылардың компьютерде өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру

жүктеу 55.71 Kb.



жүктеу 55.71 Kb.
Дата14.04.2017
өлшемі55.71 Kb.

Сабақ мақсаты : Оқушылардың компьютерде өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру



Сабақ тақырыбы: Компьютердің қосымша құрылғылары.
Блок тақырыбы (Заголовок блока; block header) - блоктың басында орналасып, ол жайлы мәліметтер беретін және операциялық жүйеде қолданылатын арнайы жазба. Мысалы, блок тақырыбында оған кіретін логикалық жазбалар саны көрсетілуі мүмкін.
Компьютер (ағылш. computer - «есептегіш»), ЭЕМ (электрондық есептеуіш машина) - есептеулерді жүргізуге, және ақпаратты алдын ала белгіленген алгоритм бойынша қабылдау, қайта өңдеу, сақтау және нәтиже шығару үшін арналған машина.


Сабақ мақсаты :1.Оқушылардың компьютерде өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру

2. Іскерліктерін, логикалық ойлау қабілетін дамыту.

Логика (гр. λογική - «талдауға құрылған», λόγος - «сөз», «сөйлем», «ойлау», «ақыл») - ойлау, оның формалары мен заңдылықтары туралы ғылым. Логика дәлелдеу мен теріске шығарудың белгілі бір әдіс-тәсілдері қаралатын ғылым теориялар жиынтығын құрайды.

3.Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері:

-ДК-мен, оның негізгі құрылғыларымен және олардың міндетімен таныстыру.

-Компьютердің құрылғылары туралы түсініктерін дамыту;

- Жауапкершілікке, саналылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:аралас

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру, практикалық;

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын,қазақ тілі, математика

Программалық дидактикалық қамтылуы:

Оқулық, жұмыс дәптері, компьютер, интерактивті тақта, «Компьютердің қосымша құрылғылары» презентация, информатикалық диктант.

Жауапкершілік - адам бойындағы белгілі бір істі , өзіне тапсырылған міндетті орындап, жүзеге асыруынан байқалатын адамгершілік қасиет; тұлғаның қоғамда немесе ұжымда қабылданған әлеуметтік, өнегелі және кұқықтық нормалар мен ережелеріне, борыш сезіміне сәйкес өз қызметін бақылау қабілеттілігі.
Орыс тілі (өз атауы Русский язык) - орыс халқының ана тілі. Үнді-еуропа тілдерінің шығыс-славян тілдері тобына жатады. Орыс тілін зерттейтін ғылым русистика деп аталады.

Оқыту формалары: жеке, топтық, ұжымдық;

Форма (Қалып; form) - 1) мәліметтерді ұсыну тәсілі; 2) мәліметтер базасын басқару жүйелеріңде (мысалы, Access-Te) - мәліметтер базасындағы ақпаратты (мәліметтерді) енгізу мен редакциялауға пайдаланылатын дисплей экранына көрнекі түрде ұсыну тәсілі.

Білім мен біліктілікке қойылатын талаптар:

Оқушылар білуі тиіс:

Оқушылар үйрену тиіс:

- ДК-мен, оның негізгі блоктарымен және олардың атқаратын міндеттерімен.


Сабақтың барысы:

I.Қызығушылықты ояту
а/ Тренинг «Көңіл күй»

б/ Топқа бөлу

в/ сұрақ –жауап
II. Мағынаны тану

а/Жаңа тақырыпты түсіндіру.

б/ Практика жүзінде көрсету.
III. Ой толғаныс

а/ Информатикалық диктант


б/ «Көзге жаттығу»

ІҮ. Бекіту сұрақтары.

в/ Рефлексия

с/Бағалау
I.Қызығушылықты ояту.
а/ «Көңіл күй» Балалар өздерінің көңіл күйлерін бағалау сұралады: « Мен өзімнің көңіл күйімді 3 баллдық жүйемен бағалаймын, себебі көңіл –күйім орташа, мен өзімнің көңіл күйімді 4 баллдық жүйемен бағалаймын, себебі ұйқым қанған жоқ , 5 баллдық жүйемен бағалаймын, себебі көңіл- күйім керемет!».
Осы тренинг арқылы топқа бөлу.

1 топ-«Ақпарат » 2 топ-«Графика» 3 топ «Компьютер»

в/Сұрақ-жауап



II. Мағынаны тану

а/Дәптермен жұмыс.

-Қане балалар күннің жады мен тақырыпты жазып аламыз.

-Бүгінгі біздің қарайтын тақырыбымыз.



Компьютердің қосымша құрылғылары. Электрондық оқулық арқылы сабақты түсіндіру.

Компьютер сөзі «есептеуіш» дегенді білдіреді, Компьютер деректерді программалап өңдеуге арналған электрондық құрылғы.

ДК өнеркәсіп бұйымы ретінде өзара жалғастырушы кабельдермен байланыстырылған бірнеше блоктардан тұрады. Блоктардың номенклатурасы (тізімі) әр түрлі болуы мүмкін, бірақ кез келген компьютер жұмыс істеуі үшін үш блоктан тұратын жинақ керек (компьютердің негізгі жинағы).

Басқа құрылғылардың барлығы қосымша деп аталады.

Компьютердің аталған негізгі жинағының басты элементі – жүйелік блок. ДК-дің жүйелік блогы – компьютердің негізгі тораптары орналасқан тік төртбұрышты қорапша, онда:


  • Аналық (материнская, системная)

  • Процессор

  • Қоректендіру блогы

  • Жедел жад

  • Қатты диск

  • CD-ROM

  • Көрініс платасы

  • Дыбыс платасы

  • Және т.б. құрылғылар орналасқан.

Монитор (дисплей)-бұл кез-келген ақпараттарды (текстік, графиктік және т.
Ақпарат (лат. informatio - түсіндіру, мазмұндау) ұғымы күнделікті өмірден бастап техникалық салада пайдаланылатын көп мағыналы ұғым. Жалпы алғанда бұл ұғым шектеу, байланыс, бақылау, форма, инструкция, білiм, мағына, құрылым, бейнелеу, сезіну тағы басқа ұғымдармен тығыз байланысты.
б) экранға шығаруға негізделген құрылғы.

Пернетақта (клавиатура)-бұл кез-келген ақпараттарды (сандық, символдық және т.

Символ (грекше symbolon - танымдық белгі, таңба, рәміз, пернелеу) лингвистика, логика, математика ғылымдарында таңба ұғымын береді; өнерде, философияда нәрсенің, құбылыстың қасиетін, сыр-сипатын бейнелеп, астарлап білдіретін әмбебап эстетикалық категория.
б) компьютерге енгізуге негізделген құрылғы.

Бұлардан басқа, компьютердің көптеген құрылғылары бар, оларды енгізу-шығару құрылғылары деп атайды.

Тышқан (мышь)-бұл компьютерде берілетін командаларды жарық қаламымен басқаруға негізделген құрылғы.

Команда (command, instruction) - 1) программалау тілдерінде - кез келген операцияны орындауды және оған керекті мәліметтерді (операндыны) бейнелейтін өрнек; компьютер атқаруға тиіс операция сипаты; 2) ақпаратты өңдеу процесіне байланысты атқару құрылғысында жүйенің белгілі бір операцияны орындауын талап ететін басқару сигналы; 3) программа орындау процесінің адымын анықтайтын ұйғарым.

Басу құрылғысы (принтер)-бұл кез-келген ақпараттарды компьютерден қағаз бетіне шығаруға негізделген құрылғы.

Сканер-бұл графиктік немесе текстік ақпараттарды компьютерден тікелей оқитын құрылғы.

Дыбыс колонкалары -дыбыстық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы

Құлақшын - дыбыстық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы

Микорфон - Дыбыстық ақпаратты енгізуге арналған құрылғы

Джойстик - Компьютерлік ойындарда қолданылатын қолмен басқарылатын тетік

Модем-бұл телефон желісі арқылы басқа компьютерлермен ақпараттарды алмасуға арналған құрылғы

Бұл құрылғылардың әр қайсымен тереңірек алдыңғы сабақтарымызда танысатын боламыз.

Ойын (Игра; game) - 1) ойын теориясында - тайталасушы екі жақтың мінез-құлық моделі. Антагонистік және антагонистік емес ойындарды, сонымен қатар табиғатқа қарсы екінші жақтағы ойындарды айрықшалайды; 2) есептеу техникасында - белгілі бір ойын алгоритмі бойынша үйрету, жаттықтыру, жағдайды ұқсаттыру (компьютерлік іскерлік ойындар) мақсатында, сонымен қатар көңіл көтеру мақсатында (компьютерлік ойындар) адамның компьютермен әрекеттестігі.

Ноутбукта барлық қажетті компоненттер бір корпус ішінде орналасады және ол кітап сияқты бүгіліп жабылады.Сыртқы жадтың барлық құрылғылары , онымен қоса енгізу арқылы өзара байланысқан.Онымен қоса диск жетекші бақылаушысы, монитор бақылаушысы, принтер бақылаушысы және т.б болады.

-Балалар алған білімдерімізді одан әрі толықтыру үшін тақтаға қарайық.




  1. Ой толғаныс

-Ендеше , тапсырмалар орындаймыз берілген.

а)Информатикалық диктант
1.Компьютерлік жүйенің негізгі бөлшектерінің атауларын жаз:
2076

Жүйелік

блок
монитор

пернетақта


2. Қалдырып кеткен сөздерді аяқтап жаз.

Пернетақта

Пернетақтаның көмегімен компьютерге информацияны енгізуге және басқаруға болады. Пернетақтада жүзден астам пернелер бар. Пернелер көбінесе информация енгізу міндетін атқарады, бірақ олардың кейбіреулері компьютерді басқару үшін қажет.


3. Қалдырып кеткен сөздерді аяқтап жаз

Тышқан

Тышқан компьютерді басқаруға арналған. Оның екі батырмасы бар, бірақ олардың көмегімен әртүрлі көп жұмыс жасауға болады. Тышқанды үстел бетінде жылжытқанда, онымен бірге монитордың экранында тышқанның нұсқағышы да жылжиды. Команда беру үшін нұсқағыш графикалық басқару элементіне апарып, содан кейін тышқанның батырмаларының бірімен жылдам шерту керек.

Графика - (гр. graphein, тырнау, жазу, салу дегеннен) Жазуда қолданылатын таңбалардың (әріп және тыныс белгілерінін) жиынтығы. Жазу танбалары жүйесі мен тілдін фонетикалық жүйесінің ара қатынасын, байланысын білдіреді.
Шерткен кезде компьютер команда алады.


4. Төмендегі сөйлемдерді толықтырып жаз.

Монитор мәтіндерді, бейнелерді экранға шығару міндетін атқарады.

Пернетақта компьютерге мәтіндік информацияны енгізуге арналған.

Тышқан компьютерді басқаруға арналған.

Компьютер орындайтын барлық есептеулер жүйелік блокта жүреді.



Дыбыс колонкалары дыбысты информацияны шығаруға арналған.

ә)«Сергіту жаттығуы»

б) Бекіту сұрақтары:

Рефлексия.

Бүгінгі сабақта көзің арқылы нені меңгердің?

Бүгінгі сабақта құлағың арқылы нені меңгердің?

Бүгінгі сабақта қолың арқылы қандай қызмет атқардың ?



Үйге тапсырма: 7 тақырып оқып келу, бақылау сұрақтарына дайындалу.

Бағалау.

а/Топты б/жекелеп




«Қарақұм орта мектебі» мемлекеттік мекемесі

Сабақтың тақырыбы: Компьютердің қосымша құрылғылары
(ашық сабақ)

Сыныбы: 5 «А»


Өткізген:Алдонгарова Райхан


2015 жыл

  • Сабақ мақсаты
  • Жауапкершілікке
  • Білім мен біліктілікке қойылатын талаптар: Оқушылар білуі тиіс
  • Оқушылар үйрену тиіс
  • II. Мағынаны тану
  • ІҮ. Бекіту сұрақтары.
  • 1 топ-«Ақпарат » 2 топ-«Графика» 3 топ «Компьютер»
  • Компьютердің қосымша құрылғылары. Электрондық оқулық арқылы сабақты түсіндіру.
  • Ой толғаныс -Ендеше , тапсырмалар орындаймыз берілген. а)Информатикалық диктант
  • Пернетақта
  • Үйге тапсырма
  • Сабақтың тақырыбы: Компьютердің қосымша құрылғылары (ашық сабақ)

  • жүктеу 55.71 Kb.