Главная страница
Контакты

    Басты бет


Сабақ 23-24 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы

жүктеу 193.31 Kb.



жүктеу 193.31 Kb.
Дата28.02.2020
өлшемі193.31 Kb.

Сабақ 23-24 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы



Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

7.3А-тарау: Шешімдерді бағдарламалау

Мектеп:




Күні:




Мұғалім АТЖ:




сынып: 7

сабақ 23-24



Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Кірістірілген шарттарды программалау

Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсат-тары (оқу бағдарла-масына сілтеме)

7.3.2.1- программалау тілінде алгоритмді жазу

7.3.3.2 -сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар оқиды:

Салынған тармақталу не екенің және оны жүзеге асыру жолдарын біледі; Блок-схема түріндегі бағдарламалау тілінде салынған тармақталуды жазудың тәсілдерін біледі.

Оқушылардың көбісі оқиды:

Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану;

Кейбір оқушылар оқиды:

Жеке меншік жоба жасауда салынған тармақталуды қолдану.

Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетті, егер:

Салынған тармақталу не екенің түсіндіре алады;

Блок-схема түріндегі бағдарламалау тілінде салынған тармақталуды жазудың тәсілдерін біледі.

Компьютермен есеп шығару барысында алынған білімдерін қолдану;



Тілдік мақсаттар

Оқушылар біледі:

Салынған тармақталудың не екенің;

Оқушылар істей алады:

Сөздік қорларымен салынған тармақталуды не үшін қолданатының түсіндіру;

Предметтік лексика және терминология:

Жағдай, ақиқат мәні, жалған мәні, логикалық операция, және, немесе, жоққа шығару



Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Салынған тармақталу ............... үшін қажет

Салынған тармақталуды жазу үшін .......... қажет


Құндылықтарды дарыту

  • Өмір бойы оқуға;

  • Сыйластық;

  • Қарыс-қатынас




АКТ қолдану дағдылары

Ноутбук, интерактивті тақта, интернет.

Жаһандық азаматтылық

Әрбір оқушыға керекті жағдаятты туғызу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, физика.

Бастапқы білім

Шартты оператордың және құрамды шартталу туралы білімдері

Сабақ барысы

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ресурсы

Сабақтың басы

0 - 5 мин.



Ұйымдастыру: журнал бойынша сабақта жоқтарды белгілеу.

Білімдерін тексеру, құрамдық шарттың құрылымын еске түсіру және өмірмен байланысты жағдайды шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу:

Тапсырма 1. Шартты операторды қолданып «Егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан кем және жел жылдамдығы 10м/с болса, онда біз оқымаймыз. Басқаша, егер ертең ауа температурасы -25 Цельсий градусынан артық және жел жылдамдығы 10м/с кем болса, онда біз оқимыз.».

Оқушыларды сабақ тақырыбымен, сабақ мақсаттарымен және жетістік критерийлерімен таныстыру.




Презентация слайд 1-4


Сабақтың ортасы

6 - 20 мин.


21-22 мин.

23-26 мин.
27-42 мин.



(W) Салынған тармақталудың тәсілдерін түсіндіру

1 тәсіл:


if <шарт1> then

if <шарт2> then
                    <Операторлар1> 
                   else 
                    <Операторлар2> 
                    end

  else 
  <Операторлар3> 
   end;

2 тәсіл:


if <шарт1> then

  <Операторлар1> 

  else 

if <шарт2> then
                    <операторлар2> 
                   else 
                    <операторлар3> 
                    end
end;
Физминутка.
(W) Есеп шығару:

Есеп 1: Екі сан берілген. Екі санды салыстыру. Экранда «екі бүтін санды еңгізіңіз» санды еңгізуге шақырыс пайда болу керек. Пайдаланушы кез келген санды еңгізе алады, мысалы, 36 немесе 54. Бағдарлама экранға нәтижені шығару керек; «Бірінші сан екінші саннан кем». Егер пайдаланушы бірінші 54 содан кейін 36 еңгізсе, онда бағдарлама экранға «Бірінші сан екінші саннан артық» деп шығарады.



жауабы:



program sravnenie;
var a,b: integer;
begin
write('Екі санды еңгізіңіз);
readln(a,b);
if a>b then write (' Бірінші сан екінші саннан кем')
                   else 
                        if a
                          else write ('сандар тең');
end.
Тапсырма 2: Екі бүтін сан берілген. Егер олар оң болса, онда оларға 1-ді қосыңыздар; егер теріс болса, онда одан 2-неазайтыңыздар; егер нольге тең болса, онда оны 10-мен ауыстырыңыздар. Алынған санды шығарыңыздар.

Жауабы:



program ifprimer;
var

a: integer;
begin

read(a);

if a >= 0 then

if a = 0 then a := 10 else Inc(a) { else алдында нүктелі үтір жоқ.}

else a -= 2;

write(a);

end.
(I) Жоба бойынша жұмыс

Оқушылар жеке меншік жобаларды дайындауда салынған тармақталуды қолданады.





Сабақтың аяғы

43 - 45 мин.



Сабақ қорытындысы: Оқушылармен сабақ мақсаттарын және оған жеткендігі туралы талқылау

Рефлексия көңіл-күй кемпірқосағы



Маған қызыты болды…

Біз бүгін сабақта реттедік….

Мен бүгін түсіндім…

Мен бүгін білдім…

Мен бүгін үйрендім…

Маған қиын болды…



Келесі сабақта мен білгім келеді …






Рефлексия

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Жеке жұмыс және толық сыныппе жұмыс

Бақылау, өзара бағалау, мұғаліс тексерісі

Қауіпсіздік техникасы толығымен сақталады. Физминутка.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: _____________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Күні: Мұғалім АТЖ
  • Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы
  • Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсат-тары (оқу бағдарла-масына сілтеме)
  • Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар оқиды
  • Оқушылардың көбісі оқиды
  • Тілдік мақсаттар Оқушылар біледі: Салынған тармақталудың не екенің; Оқушылар істей алады
  • Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы
  • Пәнаралық байланыстар Математика, физика. Бастапқы білім
  • Сабақ барысы Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
  • Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз
  • Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз
  • Сабақ бойынша рефлексия
  • Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1:______________________________________________________________________________________
  • _______________________________________________________________________________________ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)
  • 2:______________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________

  • жүктеу 193.31 Kb.