Главная страница
Контакты

    Басты бет


Пәні Информатика Сынып

жүктеу 1.4 Mb.



жүктеу 1.4 Mb.
бет1/11
Дата09.03.2017
өлшемі1.4 Mb.

Пәні Информатика Сынып


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

Пәні

Информатика

Сынып

7 а,ә

Тақырыбы:

Компьютерде ақпараттарды ұсыну тәсілдері.

Мақсаты:

Информатика ғылымы туралы мәлімет беру, информатика ғылымының негізгі мәселелерін танысу. Ақпарат, ақпараттық процестер, әлемнің ақпараттық бейнесі туралы оқушылардың білімін тереңдету . Топпен бірлесе отырып жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі

1. Информатика ғылымы туралы біледі.

2. Информатика пәнінің оқытылуымен танысады.

3. Ақпарат туралы әртүрлі мағлұмат алады.

4.Қорытынды жасауға үйренеді



Сабақтың түрі, типі:

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

Топтық жұмыс, СТО, АКТ – ны пайдалану, диалог, жас ерекшелік, бағалау.

Батыс Қазақстан облысы, Жаңақала ауданы, Жаңақала ауылы.

3 жалпы орта білім беретін қазақ мектебінің информатика пәнінің Ісанатты, ІІІ деңгейлі мұғалімі Имангазиева Ж.К.



Кезең

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Іс әрекет

Ресурстар

Тренинг

Амандасу «Бір қолмен амандасу»

Топқа бөлу үшін «Фото суреттің қиындыларын құрастыру» «Компьютер», «информатика кабинеті», «информатика оқулығы»

Топтың ережесін құру. Әр оқушыға топтың ережесін құрғызу, сосын топтың ішінде біріктіріп, флипчартқа жаздырту. Топтық жұмыс кезінде сол ережені сақтайсыздар деп ескерттемін.


Оқушылар тренингтер белсенді, көңілді қатыстады.

Топқа бөлу тренингке оқушылар жарысып, бірігіп құрастырды.

Оқушы топ ережесін құру кезінде ойланып алып, құрып жазады.Сосын ортаға жазған парақтарын бір – бірімен пікірлесіп топтың ережесін құрады. Жалпы үш топтың 10 ережесін жазады. Ереже жазу кезінде белсенділік көрсету.


Топқа бөлу.

Топ ережесін құру



Топқа бөлу тренинг ке қолданған

«Компьютер»«информатика кабинеті», «информатика оқулығы» суреттердің қиындылары.

Топ ережесін жазуға А4 форматты ақ қағаздар. Плакат.


Қызығушылық ояту

Жоғарғы сынып оқушылардың түсірген ақпараттың берілу түрлі әдістері көрсету арқылы жаңа сабақты бастаймын.

Газет, журналдар оқу, теледидар көру, компьютерден интернеттен оқу, тамақ жеу арқылы, иіс искеу арқылы,

Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.


Жоғарғы сыныптардың қойған сұрақтарына жауап беру арқылы сабаққа деген қызығушылықтары артты.

Оқушылар дәптерлерін толтырды..




Диалог


Компьютер, интерактивті тақта, сұрақтар жазылған диск.


Мағынаны тану

Ақпаратқа деген әртүрлі ғылыми көзқарастар. Электронды оқулықпен түсіндіріледі.

Ақпарат жеткізуші ақпарат көзі болып табылады.

Ақпарат (лат. informatio - түсіндіру, мазмұндау) ұғымы күнделікті өмірден бастап техникалық салада пайдаланылатын көп мағыналы ұғым. Жалпы алғанда бұл ұғым шектеу, байланыс, бақылау, форма, инструкция, білiм, мағына, құрылым, бейнелеу, сезіну тағы басқа ұғымдармен тығыз байланысты.
Мысалы:

Оқушылар сұрақ

Жаңа сабақты бірінші өздеріне тапсырдым бір біріне түсіндіру. Сосын өзім түсіндіремін.

Жаңа тақырып бойынша дайындалған слайдты түсіндіріп шығамын, қойылған сұрақтарға жауап беремін.

Блок тақырыбы (Заголовок блока; block header) - блоктың басында орналасып, ол жайлы мәліметтер беретін және операциялық жүйеде қолданылатын арнайы жазба. Мысалы, блок тақырыбында оған кіретін логикалық жазбалар саны көрсетілуі мүмкін.

Практикалық жұмыс . №1 тапсырма 2 ұпайы

тапсырмаларын қадағалап, тексеріп отырамын.

Дәптерге орындайды.

«Синонимдер». Сәйкестендір. Бір синоним сөз – 1 ұпай.


Бастапқы сөз

Синоним сөз

8 бит

Бір белгі тобы

Белгі

Дисплей


Винчестор

Каталог


Лазерлік диск

Пиктограмма

ЭЕМ

Тышқан


Байт

Алфавит

Символ

Монитор

Қатқыл диск

Қапшық


СD

Белгіше

Дербес компьютер

маус




Есеп 1. 320 –беттік кітаптың бір бетінде 42 жол, әр жолда 5 символ бар.Сыйымдылығы 1,44 Мбайт дискетке оны орналастыруға бола ма? Шешуі.42*75=3150 байт.

3150*320=10080000 байт =10080000*1024=984.375Кбайт

984.375/1024=0.961Мбайт, 0961<1.44 cыйғызуға болады.

Есеп2. Минутына 1200 символ

Секундына 1200/60=20 символ

20 байт, 20*8=160 бит, 20/1024 =0,0195Кбайт

Жауабы: секундына 20 байт, 160 бит, 0,0195 Кбайт

Сөзді құрастыр ойыны.

Символ (грекше symbolon - танымдық белгі, таңба, рәміз, пернелеу) лингвистика, логика, математика ғылымдарында таңба ұғымын береді; өнерде, философияда нәрсенің, құбылыстың қасиетін, сыр-сипатын бейнелеп, астарлап білдіретін әмбебап эстетикалық категория.
Секунд - (лат. secunda dіvіsіo - екінші бөліну) (бастапқыда градустың, одан кейін сағаттың) - 1) уақыттың жүйелік бірлігі; СИ жүйесіндегі өлшем бірлігі. Белгіленуі - С; 1 с - Cs атомының (өлшемдер мен салмақтар бойынша 13-Бас конференцияның резолюциясы бойынша, 1967) аса жұқа екі деңгейінің арасынан өткен сәуле шығаруының 9 192 631 770 периодына тең.
Оқушыларға ақпараттың өлшем бірліктерін айналдыруға тапсырмалар және бірнеше жауаптар беріледі.
Оқушы - белгілі бір іспен айналысатын адам. Бұл іс сабақ немесе адам қызығатын іс болуы мүмкін. Оқушы бір істі игерумен айналысады. Ол бұл істі жоғарғы деңгейге игергенге дейін оқушы деген атқа ие болады.
Берілген тапсырманы орындап, жауаптарына сәйкес әріптерді орналастырып, сөзді құрастыр.

0,5Кб = - Б

1.2Мб= Кб

0,3Гб= Мб

1024 Мб = Гб

2700Кб =Мб

3600Б= Кб

К = 1228,8 Кб, А=307.2Мб, С=512Б, Р=3,51Кб, Е=2,63Мб, Н=1Гб




Жаңа сабақтың матеиалдарымен танысады, оқиды. Бір – біріне түсінідіреді.

газет, компьютер, теледидар, мұғалім.

Теледидар - телехабар бағдарламаларындағы бейне мен дыбыстық сүйемелдеудің радио сигналдарын күшейту мен түрлендіруге арналған теле, радиоқабылдағыш теледидар түрлі түсті, ақаласықара кескінді, стационарлы және тасымалды болып ажыратылады.

Бүгінгі күнге дейінгі сіз алған ақпарат көздерін атаңыз.

4 тапсырма . әр тапсырмаға 0,5 ұпай беріледі.

Топтың ішінде атқаратын ролдерге бөліп алды. Редактор, қорғаушы, хатшы, әсемдеуші. әркім өз ролдердің атқаратын қызметін жасады.

Оқушыларда ортақ проблема болды, бірлесе жұмыс жасайды, өз ойларын топпен әңгімелесе отырып ортаға салды. Кейбір оқушылар сызбалардың үйлесімі туралы ой қозғауда. Біреулері оқулықтан деректер іздестіруде.

Өз ойларын болжамдай, саралай келе әр топ кластерлерін қорғады.

Практикалық жұмыс кезінде оқушылар бір-бірлерімен бірлесе отырып жұмыс істеді.

Сканер


Тақырып бойынша кластер

тапсырма орындау.




Флипчарттар, пламастерлер, маркерлер, стикерлер.

Интерактивті тақта



Тренинг

«Карлик, Гигант» Карлик отыру, Гигант тұру менің нұсқауымен жасады. Бұл тренингтің мақсаты: шапшаңдыққа, төзімділікке тәрбиелейді.

Оқушыларға сергіту сәті жаттығу болды. Қызықты, көңілді қатысты.





Ой толғаныс

БББ кестесін толтыру

Бұрыннан білемін, Білгім келеді, Білмеймін

Оқушылардың бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинақтау, талдау жазады. Белсенді қатысты.







Бағалау

Бағалау критерийі экраннан көрсеттім. Сабақтың әр кезеңіне өздерін бағалаған бойына « » белгілеп барлығын қосып, 3 санына бөледі. Қорытынды жасау бағанына жазады. Фамилиясы, аты жазып тапсырады.

Семантикалық карта.

Өзін - өзі бағалау.


Бағалар

5

4

3



2

сұрақтары

 

 

 

 

«Акпарат»

Флипчарт қорғау



 

 

 

 

Практикалық жұмыс

 

 

 

 

Қорытынды жасау

 

 

 

 






Оқушылар тапсырма орындаған соң өзін-өзі бағалап отырды.





Көрнекіліктер

Карточкалар, маркер, стикер, плакаттар, компьютерлер, интерактивті тақта, диск, планшет,

Талдау



Пәні

Информатика

Сынып

7 а,ә

Тақырыбы:

Әлемнің ақпараттық бейнесі. Компьютерде ақпараттарды ұсыну тәсілдері.



Мақсаты:

Ақпаратты қабылдау және бейнелеудің түрлері туралы қысқаша мәлімет беру. Топпен бірлесе отырып жұмыс істеуге үйрету.

Оқыту нәтижесі

1. Әртүрлі ақпараттарды түрлі сезім мүшелері арқылы қабылдайтынын біледі.

2. Интонация, иероглифтер, пиктограммалар сөздерінің мағынасын біледі.

3. Ақпаратты бейнелеу түрлерін танысады.

4.Қорытынды жасауға үйренеді



Сабақтың түрі, типі:

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

Топтық жұмыс , СТО, АКТ – ны пайдалану, диалог, жас ерекешелік, бағалау.



Кезең

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Іс әрекет

ресурстар

Тренинг

Амандасу «Бір көзін қысып»

Топқа бөлу үшін Геометриялық фигуралар арқылы бөлінеді. «Жұлдызша», «Ұшбұрыш», «Көпбұрыш»

Топтың ережесін еске түсірейік


Оқушылар тренингтер белсенді, көңілді қатыстады.

Топқа бөлу тренингке оқушылар жарысып, бірігіп құрастырды.

Барлығы қосылып қайталайды.


Амандасу

Топқа бөлу.

Топ ережесін еске түсіру


Топқа бөлу тренингке қолданған

Геометриялық фигуралар арқылы бөлінеді. «Жұлдызша», «Ұшбұрыш», «Көпбұрыш»



Қызығушылық ояту

Өткен тақырыпты еске түсіру, қайталау.

  1. Әрқайсымыз үшін ақпарат дегенміз не?

  2. Қандай жағдайда хабар дербес адамға арналған ақпараттан тұрады, қандай жағдайда ондай ақпараттан тұрмайды?
    Жағдай - адам әрекетінің , жан-жануарлар тіршілігінің, табиғат пен қоғамдағы өзгерістің, оқиғаның, т.б. айналадағы ортаның ықпалына тәуелділігін білдіретін философиялық ұғым. Табиғаттағы, қоғамдағы белгілі бір өзгерісті тудырушы алғышарт есебінде де қарастырылады.
    Мысал келтіріңіз

жаңа сабақты бастаймын.

Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Адам ақпаратты қоршаған ортадан негізгі бес сезім мүшелер арқылы қабылдайды. Оларды атаңдар.

Адам алған ақпаратты есіне сақтай немесе жаза алады, сонымен қатарбасқа адамға бере алады. Бұл қандай түрде жүзеге асады?



қойған сұрақтарына жауап беру арқылы сабаққа деген қызығушылықтары артты.

Оқушылар дәптерлерін толтырды..

Көру, есту, дәм сезу, иіс сезу және дене сезу.


Диалог


Компьютер, интерактивті тақта, сұрақтар жазылған диск.


Мағынаны тану

Ақпаратты қабылдау және бейнелеу.

Негізгі тақырыпшалар:



  1. Ақпаратты қабылдау

  2. Ақпарат және жазба

  3. Табиғи және формальды тілдер

  4. Ақпаратты көрсету тілі.

Ақпаратқа деген әртүрлі ғылыми көзқарастар.

Негізгі мәліметтер туралы қысқаша

Ақпарат жеткізуші ақпарат көзі болып табылады.

Мәліметтер (данные; data) - автоматты құралдардың көмегімен, кей жағдайда адамның қатысуымен, өңдеуге I ыңғайлы түрде берілген мағлұмат. Мәліметтердің кірістік, шығыстық, басқару, проблемалық, сандық, мәтіндік, графикалық және т.б.
Мысалы:

Ақпарат қабылдау оны қабылдаушы болып табылады. Яғни оқушылар.

Жаңа сабақты бірінші өздеріне тапсырдым бір біріне түсіндіру. Сосын өзім түсіндіремін.

Жаңа тақырып бойынша дайындалған слайдты түсіндіріп шығамын, қойылған сұрақтарға жауап беремін.

Практикалық жұмыс . №2 тапсырма(3,4)

0,5 ұпайы

тапсырмаларын қадағалап, тексеріп отырамын.

Дәптерге орындайды.

№3 тапсырманың 1 үйде орындайды.


Жаңа сабақтың материалдарымен танысады, оқиды. Бір – біріне түсінідіреді.

газет, компьютер, теледидар, мұғалім.

2 тапсырма . әр тапсырмаға 0,5 ұпай беріледі.

Топтың ішінде атқаратын ролдерге бөліп алды. Редактор, қорғаушы, хатшы, әсемдеуші. әркім өз ролдердің атқаратын қызметін жасады.

Оқушыларда ортақ проблема болды, бірлесе жұмыс жасайды, өз ойларын топпен әңгімелесе отырып ортаға салды. Кейбір оқушылар сызбалардың үйлесімі туралы ой қозғауда. Біреулері оқулықтан деректер іздестіруде.

Өз ойларын болжамдай, саралай келе әр топ кластерлерін қорғады.

Практикалық жұмыс кезінде оқушылар бір-бірлерімен бірлесе отырып жұмыс істеді.


Тақырып бойынша кластер

тапсырма орындау.




Флипчарттар, пламастерлер, маркерлер, стикерлер.

Интерактивті тақта




Тренинг

жасырылған суретті топ болып сурет салу.

Мақсаты: Бір-бірін түсіну. Ұғыну.



Оқушыларға сергіту сәті жаттығу болды. Қызықты, көңілді қатысты.








Ой толғаныс

Мюнсберг


Әріптерден құрылған тақтадан бүгінгі өткен тақырыпқа байлаысты сөздерді тауып сызып көрсетеді.Оқушылардың бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинақтау, талдау жазады. Белсенді қатысты.







Бағалау

Бағалау критерийі экраннан көрсеттім. Топ басшылары бағалайды.

Оқушылар тапсырма орындаған соң топ басшысы бағалап отырды.







Көрнекіліктер

Карточкалар, маркер, стикер, плакаттар, компьютерлер, интерактивті тақта, диск, планшет,

Талдау







Пәні

Информатика

Сынып

7 ә

Тақырыбы:

Ақпараттық үрдістер (процесстер). Ақпаратты өлшеу.



Мақсаты:

Ақпараттық процестердің түрлерін, ақпараттың өлшем бірліктерін таныстырып, есептер шығару. Топпен бірлесе отырып жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі

1. Ақпараттық үш негізгі үрдісін біледі.

2. Ақпараттың өлшем бірліктерімен танысады.

3. Ақпараттың өлшемін есептеу, есептер шығарады.

4.Қорытынды жасауға үйренеді



Сабақтың түрі, типі:

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

Топтық жұмыс , СТО, АКТ – ны пайдалану, диалог, жас ерекешелік, бағалау.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

  • Пәні Информатика Сынып
  • Сабақтың түрі, типі: Аралас сабақ Сабақтың әдісі
  • Батыс Қазақстан облысы, Жаңақала ауданы, Жаңақала ауылы. №3 жалпы орта білім беретін қазақ мектебінің информатика пәнінің Ісанатты, ІІІ деңгейлі мұғалімі Имангазиева Ж.К.
  • Кезең Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Іс әрекет
  • Мағынаны тану Ақпаратқа деген әртүрлі ғылыми көзқарастар. Электронды оқулықпен түсіндіріледі. Ақпарат жеткізуші ақпарат
  • Семантикалық карта. Өзін - өзі бағалау.
  • Талдау Пәні
  • Қызығушылық ояту Өткен тақырыпты еске түсіру, қайталау. Әрқайсымыз үшін ақпарат дегенміз не Қандай жағдайда

  • жүктеу 1.4 Mb.