Главная страница
Контакты

    Басты бет


Пән: Робототехника курсы Сынып 5 Cабақ №2,1 Мерзімі 10. 06. 2016 Тақырыбы

жүктеу 58.34 Kb.



жүктеу 58.34 Kb.
Дата15.09.2018
өлшемі58.34 Kb.

Пән: Робототехника курсы Сынып 5 Cабақ №2,1 Мерзімі 10. 06. 2016 Тақырыбы



Пән: Робототехника курсы Сынып 5 Cабақ № 2,1 Мерзімі 10.06.2016

Тақырыбы: Қозғалыс дегеніміз не? EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау. Үлкен моторлардың қозғалысы: Рульдік Басқару блогы.

Мақсаты:

а) Оқушыларға қозғалыс, үлкен моторлардың қозғалысын түсіндіре отырып, EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау жолдарын тәсілдерін көрсету.

б) Қозғалыс, үлкен мотор рульдік басқару блогымен жұмыс жасауда, оқушылардың білім білік, дағдысын қалыптастыру ой өрісін дамыту.

в) Оқушылар робототехника сабағында техникалық қауіпсіздігін сақтай отырып, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу, топпен бірлесе жұмыс жасауға дағдыландыру.

Сабақтың типі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі – көрнекілікті сабақ.

Сабақ түрі: Аралас сабақ, практика

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, баяндау, сұрақ жауап, әңгімелесу, жазбаша жұмыс, өзіндік жұмыс, әңгіме.

Құрал – жабдықтар, көрнекті құралдар:

Компьютерлер. EV3 бағдарламалары, слайд, бейнеролик, әр түрлі қима қағаздар.



Сабақ жоспары

І. Ұйымдастыру кезеңі


ІІ. Өтілген тақырыпты пысықтау

III. Жаңа сабақ


IV.Жаңа сабақты бекіту.
VI. Бағалау. Оқушылардың біліміне қарай баға қою.

VII. Үйге тапсырма



Сабақ барысы.

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.

  • Сабаққа дайындықтарын тексеру

II. Өтілген тақырыпты пысықтау


  1. Компьютерлік бағдарлама дегеніміз не?

  2. Бағдарламалау тілінің шығу хронологиясын түсіндір.

  3.  Education EV3 бағдарламалық жасақтамасының қызметі қандай?

  4. EV3-дің прошивкасын жаңартуды іске қосу жолдарын түсіндір.

Миға шабуыл «Сөз жұмбақ»











Р

























О






















Б
















О
















т















  1. 1957 – жылы шыққан бағдарламалау тілі - Фортран

  2. Айдың топырағын зерттеу мақсатында ұшырылған аппарат. Луноход

  3. Алғашқы аналитикалық машинаны құрастырған ғалымның аты Беббидж

  4. «Тасбақа» деп аталатын алғашқы автономды роботын құрастырған ғалым Уолтер

  5. Стенфорд университетінің алғашқы автомобиль-роботы стенли


III. Жаңа сабақ мазмұны

Старт блогы – бағдарламаның басы болып табылады. Сурет 1.

Сурет 1 сурет - 2

1. «Іс-әрекет (Action)» бөлімінен «Рульдік Басқару (Move Steering)» блогын таңдаңыз.

Бұл блок бір уақытта екі үлкен мотордың қозғалуы үшін қолданылады.

Бұл блокты ортаға қарай тасымалдап, Старт блогына жалғап қосу керек. Сурет 2
2. Бұл үшін осы блоктың үстінен бір рет басу керек. Сурет 3.

Сурет 3. Сурет 4.


3. Тінтуірдің меңгерін ақ алаңға тасымалдаңыз. Сол кезде алаңда сұр көлеңке пайда болады. Сіз блогынызды осы көлеңкеге қоюыңыз керек. Сурет 4.

4. Сұр көлеңкені басыңыз. Сол кезде сіздің блогыныз Старт блогына автоматты түрде қосылады. Сурет 5.



Сурет 5 .


Суретте көрсетілген «Қасиеттері» батырмасын басыңыз.

2. Моторды қосу және өшіру мәзірі пайда болады.

Көрсетілген мәзір моторды келесідей параметрлер бойынша орналастыруға мүмкіндік береді:

А. Мотор өшірулі.

Б. Мотор қосулы.

В. Мотор берілген Секунд уақытына байланысты қосылып тұрады.

Г. Мотор берілген Градустың мөлшеріне байланысты қосылып тұрады.

Д. Мотор берілген Айналымның санына байланысты қосылып тұрады.



Д пунктін таңдаңыз.



Тапсырма №1

1. Суретте көрсетілген «Бағыттау» батырмасын басыңыз. «0» саны мотордың Түзу – «Алға» бағытталғанын білдіреді.

2.Берілген мағынаны слайдерді оңға және солға ауыстыру жолымен өзгертуге тырысыңыз немесе санды қолмен теріңіз. Берілген мағынаға байланысты мотор қозғалысындағы сызық суреті және бағыты өзгереді.



Бірінші суретте көрсетілгендей, моторға Түзу – «Алға» бұйрығын беріңіз
Өзің орында! практикалық бөлім тапсырмалары

.


Тапсырма №2


  1. Суретте көрсетілген «Айналым» батырмасын басыңыз. «1» саны мотордың бір айналым жасайтынын білдіреді.

  2. Берілген мағынаны слайдерді оңға және солға ауыстыру жолымен немесе санды қолмен теру арқылы (пернетақта көмегімен) өзгертуге тырысыңыз. Берілген мағынаға байланысты мотордың жасайтын айналым саны өзгереді.

Көрсетілген блок үшін 1 айналым жолдың шамамен 22 сантиметріне тең болады.

Моторға 4 айналым жасау бұйрығын беріңіз.





  • Сергіту  сәті.

Техникалық диктант


Роботтардың 3 заңы


  1. . . . . адамды жарақаттай алмайды немесе елемеу арқылы адамның жарақаттануына жол бермейді.

  2. Басқаларын қоспағанда, . . . . . Бірінші заңға қарама-қайшы келмеген жағдайда, . . . . адамның берген барлық бұйрықтарын тыңдауы тиіс.

  3. Робот өз өмірін . . . . . және . . . . заңға қарама-қайшы келмеген жағдайда ғана сақтауы тиіс.



  1. робот

  2. бірінші

  3. бұйрықтар

  4. екінші

  5. робот





Үлгермеуші оқушымен жұмыс тапсырмалары:

Тапсырма. «Робот» сөзін топтастыр.


Тапсырма. «Робот» сөзін топтастыр.



IV. Сабақты бекіту: Жасыл карточка сұрақтары:


  1. Рульдік Басқару» блогына қосылатын мотордың аты қалай?

  2. «Рульдік Басқару» блогына қанша мотор қосу кажет?

  3. Проекттіңізді EV3-де қалай жіберу керек?

  4. Старт блогы – не деп аталады?








Сабақты қорытындылау: Сабақты қорытындылау барысында сабаққа белсене

қатысқан оқушылардың білімін бағалау. Роботтарды сыйға тартамын


Үй тапсырмасын беру: Өтілген тақырыпқа байланысты сөз жұмбақ құрастырып келу.

http://www.extremenxt.com/elsie.jpg

http://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=56b99c400286968c&mb=imgdb_preview_958

file:leonardo-robot3.jpg



http://www.mobile-review.com/articles/2013/image/birulki-247/aibo.jpg

  • Мақсаты : а)
  • Сабақ түрі
  • Сабақ барысы. I. Ұйымдастыру кезеңі
  • Миға шабуыл «Сөз жұмбақ»
  • Уолтер Стенфорд университетінің алғашқы автомобиль-роботы стенли III.
  • Іс-әрекет (Action
  • Д пунктін таңдаңыз .
  • Тапсырма №1
  • Бірінші суретте көрсетілгендей, моторға Түзу – «Алға» бұйрығын беріңіз Өзің орында!
  • Тапсырма №2 Суретте көрсетілген «Айналым
  • Моторға 4 айналым жасау бұйрығын беріңіз .
  • Сергіту сәті. Техникалық диктант
  • Басқаларын қоспағанда, . . . . . Бірінші заңға қарама-қайшы келмеген жағдайда, . . . . адамның берген барлық бұйрықтарын тыңдауы тиіс.
  • Үлгермеуші оқушымен жұмыс тапсырмалары: Тапсырма.
  • IV. Сабақты бекіту: Жасыл карточка сұрақтары: Рульдік Басқару

  • жүктеу 58.34 Kb.