Главная страница
Контакты

    Басты бет


Методичні вказівки до вивчення операційної оболонки Windows Commander

жүктеу 278.48 Kb.жүктеу 278.48 Kb.
бет1/2
Дата12.03.2017
өлшемі278.48 Kb.

Методичні вказівки до вивчення операційної оболонки Windows Commander


  1   2

Методичні вказівки до вивчення операційної оболонки Windows Commander

Windows Commander
Мета: Ознайомитися з можливостями програми Windows Commander.
Програма Windows Commander призначена для виконання різноманітних операцій над файлами і каталогами. За допомогою цієї програми можна легко копіювати і переміщати файли і каталоги, створювати їх, виконувати пошук і переглядати інформацію в зручній для користувача формі, а також виконувати (найчастіше за допомогою однієї миші) багато інших необхідних операцій.

З погляду користувача, програма Windows Commander являє собою вдале сполучення інтерфейсу такої популярної програми як Norton Commander, і всіх можливостей систем Windows 95, Windows 98 - програми Проводник, вікна "Сетевое окружение" і вікно "Мой компьютер".

Компьютер Компьютер (ағылш. computer - «есептегіш»), ЭЕМ (электрондық есептеуіш машина) - есептеулерді жүргізуге, және ақпаратты алдын ала белгіленген алгоритм бойынша қабылдау, қайта өңдеу, сақтау және нәтиже шығару үшін арналған машина.

Звідси і назва самої програми - Windows Commander.


5.1 Вікно Windows Commander

 Запустіть програму Windows Commander із Головного меню системи або за допомогою ярлика на Робочому столі. У результаті Ви побачите вікно Windows Commander.

Вікно Windows Commander нагадує програму Norton Commander.

У верхній частині вікна Windows Commander висвітлюється Головне меню програми. Під меню, як це прийнято в інтерфейсах сучасних програм, знаходиться Панель інструментів.

Під Панеллю інструментів може висвітлюється (одна або дві) Панель дисків для швидкої зміни диска.

Нижче може висвітлювати Рядок вибору дисків, де також можна перемінити диск на активній панелі і, крім того, побачити інформацію про вільний дисковий простір.

ДИСК (Disk) - шығарып оку-жазу бастиегіне қатысты айналдырылатын диск формасындағы мәліметтер. тасуышы; ақпаратты сақтау және қайта шығару қасиеті бар жұқа материалмен қапталған дөңгелек пластинка түрінде жасалған мәлімет тасуыш құрылғы.

Того Того (фр. Togo), ресми атауы Тоголез Республикасы (фр. République togolaise) - Батыс Африкада орналасқан мемлекет. Халқы 5 млн. 153 мың (2001). Ресми тілі – француз тілі. Сондай-ақ жергілікті эве, мина, кабре, гурма тілдері де қолданылады.

Також тут знаходяться кнопки швидкого повернення в кореневий каталог і в батьківський каталог.


Примітка! У цій лабораторній роботі будемо користуватися терміном каталог замість папка, тому що Windows Commander висвітлює саме структуру каталогів як у МS DOS, а не структуру комп'ютерної системи, як це було у вікнах "Проводник” і "Мой компьютер".

У центральній частині вікна програми Windows Commander розташовуються дві панелі (ліві і права), у яких висвітлюється вміст каталогів (папок). Панелі автономні, за винятком тих випадків, коли в одній з них виконується перегляд змісту того документа або папки, який виділений в сусідній панелі. Крім того, при операціях копіювання або переміщення документів із каталогу на одній панелі, за умовчанням в якості приймача даних буде запропоновано каталог, вміст якого висвітлюється в сусідній панелі. Одна з панелей є активною, її заголовок висвітлюється більш контрастнішим кольором. Під рядком заголовка панелі може висвітлюватися рядок заголовків стовпчиків інформації в панелі. В нижній частині кожної панелі розташовується рядок стану.

Під панелями знаходиться командний рядок (по типу командного рядка операційної системи МS DOS). У цьому рядку можна набирати з клавіатури будь-яку команду МS DOS, або ж вибрати команду з списку, який випадає у командному рядку (Історія команд).

Багато з розглянутих елементів вікна Ви можете відключити або включити.

 У рядку меню виберіть підменю "Конфигурация"  команду "Настройка...”.

 У вікні настроювань конфігурації, яке розкрилося, виберіть вкладку "Вид”

 Встановлюючи або знімаючи по черзі прапорці і клацаючи на кнопці "Применить", вивчіть на прикладі зміни вікна Windows Commander призначення кожного з прапорців. Якщо вікно настроювань заважає Вам переглядати зміни вікна Windows Commander відтягніть його.

Коли розберетеся, виберіть вкладку "Цвет". У вікні цієї вкладки можна встановити своє колірне оформлення вікна програми.

 Виберіть вкладку "Шрифт". Тут можна змінити шрифт для всіх написів у вікні програми.

 Закрийте вікно настроювань.

Надалі вікно настроювань ми будемо розглядати не окремо, а в застосуванні до настроювань різноманітних режимів роботи.
5.2 РОЗМІЩЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ В ПАНЕЛЯХ

У панелях може виводитися різноманітна інформація й у різноманітному вигляді. Для зміни режиму перегляду призначені команди підменю "Вид". Ці команди впливають на активну в даний момент панель


5.2.1 РЕЖИМИ ПЕРЕГЛЯДУ ІНФОРМАЦІЇ

 Активізуйте ліву панель Windows Commander, клацнувши на ній мишкою.

 У рядку меню розгорніть підменю "Вид".

Перша група команд призначена для зміни режиму перегляду.

 Роздивіться варіанти відображення інформації "Краткий", "Подробный".

 Для лівої панелі встановіть варіант відображення інформації "Дерево", а для правої - "Подробный".

Тепер Ви маєте вікно програми Windows Commander, схоже на вікно "Проводите".

 Клацніть двічі мишею на каталозі у лівій панелі, щоб у правій панелі висвітлювався вміст каталогу.

Команда "Быстрый просмотр" у підменю "Вид" являє собою опцію вмикання/вимикання і призначена для перегляду в сусідній панелі вмісту документа, висвітленого на активній панелі.

 На активній панелі клацніть на якому-небудь документі.

 У підменю "Вид" увімкніть опцію "Быстрый просмотр".

 На активній панелі клацайте мишею на файлах. У сусідній панелі буде висвітлено вміст обраного файла.

 Вимкніть опцію " Быстрый просмотр".
5.2.2 ВСТАНОВЛЕННЯ ФІЛЬТРУ

 Розгорніть знову підменю "Вид".

Друга група команд цього меню призначена для фільтрації інформації на активній панелі. Є декілька стандартних способів фільтрації ("Все файли", "Программы"), а також фільтрація по шаблону.

 У підменю "Вид" виберіть команду "Фильтр".

 У вікні, яке розгорнулося , наберіть який-небудь шаблон, наприклад *.txt. Шаблон також можна вибрати зі списку (історії) попередніх шаблонів. Клацніть на кнопці "ОК".  Перегляньте результат, а потім для зняття фільтра виконайте команду "Все файлы" із підменю "Вид".
5.2.3 СОРТУВАННЯ

 Розгорніть знову підменю "Вид".

Третя група команд призначена для сортування інформації.

 Для початку встановіть докладний режим перегляду інформації: підменю "Вид"  опція "Подробный".

Шаблон, үлгі (немісше Schablone - үлгі, модель) - сызбаның, бұйымның, әріптің, цифрдың, тағы басқа пішініне ұқсас ойығы бар пластина, олардың бейнесі осы ойыққа сәйкестендіріліп сызылады.

Режим (француз тілінде regіme, латын тілінде regіmen - басқару) - 1) мемлекеттік құрылыс, басқару тәсілі; 2) күнделікті өмір жұмыстың, демалыстың, тамақтанудың, ұйқының нақты белгіленген тәртібі; 3) белгілі мақсатқа жету үшін орнатылған ережелердің, шаралардың, нормалардың жиынтығы.

 Спробуйте встановлювати різноманітні види сортування.

 Щоб встановити режим сортування, у зворотному порядку, скористайтеся опцією "В обратном порядке" із підменю "Вид".

Сортування можна встановлювати і дещо інакше:

 Якщо у заголовку панелей не висвітлюється рядок заголовків стовпчиків інформації, встановіть його, виконавши наступне: у рядку меню виберіть підменю “Конфигурация”  команду "Настройка"  вкладку "Вид"  встановіть прапорець “Заголовки табуляторов”.

 Клацайте мишею на заголовках стовпчиків для впорядкування інформації по відповідним параметрам файлів. Якщо клацнути мишею на заголовку стовпчика ще раз, встановиться зворотне впорядкування.
5.3 ЗМІНА ДИСКІВ НА ПАНЕЛЯХ

Перемінити диск на панелі можна різноманітними способами. Так само, як і в програмі Norton Commander для зміни диска на лівій або правій панелях можна скористатися комбінацією клавіш <АІt>- і <Аlt>- відповідно.

 Спробуйте перемінити диск на правій панелі за допомогою відповідної комбінації клавіш. У Рядку вибору дисків розкриється список доступних дисків Вашого комп'ютера, із якого можна вибрати необхідний. Виберіть диск С.

Інший спосіб зміни диска потребує дій із мишкою. За допомогою миші можна знову розгорнути список у Рядку вибору дисків і вибрати диск. Спробуємо ще один спосіб.

Один, немесе Вотан (ежелгі неміс тілінде *Wōđanaz немесе *Wōđinaz; ежелгі скандинав тілінде Óðinn) - неміс-скандинав мифологиясындағы жоғарғы құдай, барлық құдайлардың басшысы, Бёр мен Бестланың ұлы, Буридың немересі.

 Якщо у Вас висвітлюється одна Панель дисків, клацніть на значку потрібного диска. Зміниться диск на активній панелі.

 Якщо у Вас висвітлюється дві Панелі дисків (над лівою і правою робочими панелями) клацніть на значку диска на лівій або правій Панелі дисків для зміни диска на відповідній робочій панелі.


5.4 РОБОТА 3 ФАЙЛАМИ І КАТАЛОГАМИ

5.4.1 СТВОРЕННЯ КАТАЛОГІВ

Процедура створення каталогів така ж, як у програмі Norton Commander.

 На лівій панелі виведіть вміст кореневого каталогу диска D.

 Клацніть на кнопці "F7 СоздКат" або натисніть клавішу “F7”.

 У вікні, яке з'явилося, наберіть ім'я каталогу - User, і клацніть на кнопці "ОК".
5.4.2 ВИДІЛЕННЯ ФАЙЛІВ I КАТАЛОГІВ

Для виділення файлів можна скористатися стандартними прийомами Norton Commander і Windows. Виділення файлів провадиться на активній панелі.

 На правій панелі виведіть вміст каталога C:\Primer.

 Натисніть клавішу <Сірий > або у рядку меню виберіть підменю "Выделение"  команду “Выделить группу".

 У вікні, яке розкрилося, наберіть шаблон *.ехе і клацніть на кнопці "ОК".

 Зніміть виділення, використовуючи клавішу , або <Сірий - >.

 Спробуйте знову виділити ці ж файли, використовуючи стандартні методи Windows - клацання лівою кнопкою миші в комбінації з клавішею або .

Спробуємо ще один метод виділення.

Әдіс , метод (гр. 'μέθοδος',methodes зерттеу не тану жолы, бір нәрсеге жетудің жолы) - көздеген мақсатқа жетудің тәсілі, тәртіпке келтірген қызмет жүйесі. Әдіс философияда зерттелетін нәрсенің ойша нұсқасын жасау үшін қажетті таным құралы болып табылады.

 У рядку меню виберіть підменю “Конфигурация"  команду "Настройка”  вкладку "Операция".

 У діалоговому вікні цієї вкладки в області “Выделение мышью производится" гляньте, якою кнопкою миші ще можна виділяти файли. Увімкніть селективну кнопку "Правой кнопкой”.

 Закрийте вікно настроювань і спробуйте виділяти файли за допомогою клацання правої кнопки мишки.

 Зніміть виділення з файлів.


5.4.3 КОПІЮВАННЯ, ПЕРЕМІЩЕННЯ І ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ФАЙЛІВ І КАТАЛОГІВ

У Windows Commander процедури копіювання, переміщення і перейменування також можна виконувати прийомами Norton Commander і Windows.

 На лівій панелі виведіть вміст Вашого каталогу на диску D.

 На правій панелі виведіть вміст каталогу С:\РRІМЕR.

 На правій панелі виділіть файли з розширенням *.ехе.

 Клацніть мишею на кнопці "F5 Копія" або натисніть клавішу .

 У вікні, яке розкрилося, погодьтеся копіювати файли у Ваш каталог на диску D.

Увага! За умовчанням Вам завжди буде запропоновано в якості каталога-приймача той каталог, вміст якого висвітлюється на сусідній панелі.

 На правій панелі виведіть вміст кореневого каталога диска D.

 Спробуйте скопіювати будь-який файл із Вашого каталога (ліва панель) у кореневий каталог диска D (права панель), використовуючи прийоми Windows - перетягування файлів мишею при натиснутій клавіші .

 Спробуйте ще один спосіб копіювання: перетягніть будь-який файл із Вашого каталога на значок диска D на Панелі дисків. Проаналізуйте результат.

Для переміщення використовується кнопка "F6 Перемещ" (або клавіша ), або перетягування мишею при натиснутій клавіші <АІt> чи .

Як бачите, не випадково програми з гнучким двопанельним інтерфейсом для роботи з файлами і каталогами мають велику популярність. При копіюванні або переміщенні файлів користувач може одночасно бачити і вміст каталога-джерела і вміст каталога-приймача інформації, а те правило, що за умовчанням в якості папки-приймача завжди пропонується каталог, вміст якого висвітлюється у сусідній панелі, робить операцію копіювання (переміщення) дуже зручною. Крім того, оскільки ліва і права панелі не залежать одна від одної, користувач може одночасно переглядати вміст двох різних каталогів.

Перейменувати файли можна в такий спосіб:

 Клацніть на якому-небудь файлі на диску D.

 Потім виконайте ще одне легке клацання лівою кнопкою миші. Навколо імені файла повинна з'явитися рамка з курсором, де можна змінити ім'я і розширення файла. Якщо рамка не з'явилася, спробуйте клацнути ще раз. Після зміни імені варто натиснути клавішу <Еnter> для фіксації зроблених змін.

Всі операції з файлами можна проробити за допомогою контекстного меню, що визивається клацанням правої кнопки миші на файлі або каталозі. Але в даний момент Ваша права кнопка миші може бути зарезервована для виділення файлів (див п.5.4.2). Щоб одержати можливість виклику контекстного меню, у вікні настроювань (підменю "Конфигурация”  команда "Настройка”) на вкладці "Операция” варто встановити селективний перемикач "Левой кнопкой".

Команда Команда (command, instruction) - 1) программалау тілдерінде - кез келген операцияны орындауды және оған керекті мәліметтерді (операндыны) бейнелейтін өрнек; компьютер атқаруға тиіс операция сипаты; 2) ақпаратты өңдеу процесіне байланысты атқару құрылғысында жүйенің белгілі бір операцияны орындауын талап ететін басқару сигналы; 3) программа орындау процесінің адымын анықтайтын ұйғарым.

  1   2

  • 5.1 Вікно Windows Commander
  • 5.2 РОЗМІЩЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ В ПАНЕЛЯХ
  • 5.2.1 РЕЖИМИ ПЕРЕГЛЯДУ ІНФОРМАЦІЇ
  • 5.2.2 ВСТАНОВЛЕННЯ ФІЛЬТРУ
  • 5.2.3 СОРТУВАННЯ
  • 5.3 ЗМІНА ДИСКІВ НА ПАНЕЛЯХ
  • 5.4 РОБОТА 3 ФАЙЛАМИ І КАТАЛОГАМИ 5.4.1 СТВОРЕННЯ КАТАЛОГІВ
  • 5.4.2 ВИДІЛЕННЯ ФАЙЛІВ I КАТАЛОГІВ
  • 5.4.3 КОПІЮВАННЯ, ПЕРЕМІЩЕННЯ І ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ФАЙЛІВ І КАТАЛОГІВ

  • жүктеу 278.48 Kb.